BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb tévhit terjeng a babaváró hitellel kapcsolatban

A közösségi médiában feltűnt, babaváró hitellel kapcsolatos pletykákat igyekszik eloszlatni a Bank360 közleménye.

Egyre-másra érkeztek a kommentek egy bejegyzés alá az egyik legnagyobb babavárós csoportban, ahol arról írnak: több bank is úgy tájékoztatta az ügyfeleket, hogy a gyermek születése utáni 3 éves törlesztési szüneteltetés alatt is fizetni kell az éves 0,5 százalékos kezességvállalási díjat.

A kezességvállalási díj fizetésével kapcsolatos kérdés a Bank360-hoz is érkezett a napokban. Bár a szakportál már korábban eloszlatta az erre vonatkozó tévhitelek az Emberi Erőforrások Minisztériumától származó hivatalos információk segítségével, most a bankokhoz fordultak azzal a kérdéssel: kell-e az ügyfélnek kezességvállalási díjat fizetnie babaváró hitel esetén a gyermekek születése utáni 3 évben, a hitel törlesztés szüneteltetése alatt?

Nem egyértelmű a rendelet

Először viszont vizsgáljuk meg, hogy mit mond a babaváró hitel rendelet a kezességvállalási díj fizetésével kapcsolatban. A jogalkotó kitér

  • a kezességvállalási díj mértékére (az éves fennálló kötelezettség 0,5 százaléka egy évben),
  • a kezességvállalási díjat havonta kell megfizetni
  • arra, hogy a törlesztőrészlet havi összege a kamattámogatás időszaka alatt a kezességvállalási díjjal együtt nem haladhatja meg az 50 000 forintot
  • és arra, hogy a jogosulatlanul igénybe vett babaváró támogatást és a meg nem fizetett kezességvállalási díjat késedelmi kamattal növelt összegben kell megfizetni.
  • Arról tehát nincs egyértelműen szó a rendeletben, hogy mi lesz a kezességvállalási díj sorsa akkor, amikor az ügyfél kérné a gyermekek születése utáni három éves törlesztési szüneteltetést.

    Tisztázott az EMMI

    A bizonytalanság miatt a Bank360 még május végén kérte az Emberi Erőforrások Minisztériumának (EMMI) állásfoglalását, amelyet meg is kapott. Az EMMI azt közölte: a kezességvállalási díj a havi törlesztőrészlethez kapcsolódóan fizetendő, így szüneteltetés idején a díjat sem kell fizetni. Ekkor úgy tűnt, minden tisztázódott a kezességvállalási díj körül.

    Fotó: Pixabay

    A bank ügyintézői is tévedhetnek

    Ugyanakkor július végére több forrásból is úgy értesült a Bank360, hogy az ügyfeleket a bankok pontatlanul tájékoztatják a kezességvállalási díjjal kapcsolatban és azt mondják, a szüneteltetés során is kell fizetni. Azok a gyanútlan ügyfelek, akik nem szeretnének fizetni, elkezdenek olyan pénzintézetet keresni, ahol nem kell kifizetni ezt a díjat.

    A tévhit kapcsán a Bank360 megkereste a babavárót kínáló bankokat: minden pénzintézet úgy tájékoztatta a szakportált, hogy nem kell fizetni a szüneteltetés alatt kezességvállalási díjat. A Bank360 szerint a félreértésnek több oka lehet:

  • volt olyan pénzintézet, amely arról beszélt a portálnak, hogy nehéz az igénylési roham miatt egyébként is túlterhelt ügyintézőknek több tucat termék mellett egy ilyen bonyolult hitel minden részletével tisztában lenni.
  • Ebből az okból kifolyólag az ügyintézők is tévedhetnek és akaratukon kívül adhatnak pontatlan információkat. A Bank360 tanácsa erre az esetre, hogy ismerkedjünk meg igénylőként mi is alaposan a rendelet szövegével, a termék részleteivel egy kalkulátor segítségével, vagy kérjük szakértők segítségét.
  • Tévedhetnek az igénylők is. Több banknál ugyanis akciósan visszatérítik a kezességvállalási díjat, ha bankszámlát is igényelnek az ügyfelek a hitel mellé. Ez megzavarhatja az igénylőket és azt gondolhatják, hogy a díjat a szüneteltetés idején is fizetniük kell.
  • A Bank360 információja, az EMMI állásfoglalása és a bankok válasza alapján is kijelenthető, hogy

    nem kell kezességvállalási díjat fizetni a gyermek születése utáni 3 éves törlesztési szüneteltetés alatt.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.