BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az amerikai részvények a legfényesebbek

Aktuális kérdés, hogy a gyenge világgazdasági környezetben melyik régió a legattraktívabb, mind a hozam, mind a kockázati profil tekintetében.

Aktuális kérdés, hogy a gyenge világgazdasági környezetben melyik régió a legattraktívabb, mind a hozam, mind a kockázati profil tekintetében. Bár a múltbeli teljesítmények nem nyújtanak garanciát a jövőre nézve, sem a csökkenés, sem az emelkedés tekintetében. Ha megvizsgáljuk az elmúlt öt év részvénypiaci teljesítményeit, azt láthatjuk, hogy az Egyesült Államok konzekvensen és messze a legjobban teljesítő piac. Az amerikai piac az elmúlt öt évben 50 százalékponttal felülteljesítette az MSCI globális (ex-USA) részvénypiaci indexet, de tízéves összehasonlításban is – gyakorlatilag a válság vége óta – az USA teljesít a legjobban. Az S&P index 247,10 százalékkal emelkedett 2009. szeptember 23. óta, míg az MSCI globális ex-USA részvényindex 62,96 százalékkal tudott csak felkapaszkodni. A dollárhatástól megtisztítva is markáns a különbség az USA javára, ami jelzi, hogy a többletteljesítménynek fundamentális, a gazdasági modell működéséből fakadó okai lehetnek.

Fotó: AFP

Kockázati összehasonlításban is az amerikai részvények mutatkoztak a legattraktívabbnak. Hogy néhány példával illusztráljuk: a 2011-es részvénypiaci esést követően az USA részvénypiaca 98 nap alatt ledolgozta veszteségét és új csúcsra emelkedett, míg az MSCI ex-USA index több mint három év elteltével érte el újra a 2011-es csúcsát. A 2018 elején elért részvénypiaci csúcsok utáni beszakadást követően az amerikai index még abban az évben új csúcsra emelkedett, az MSCI globális ex-USA indexnek azóta sem sikerült kijönnie az esésből.

A válság előtti időszakot nem jellemezte az elmúlt tíz évhez hasonló markáns teljesítménykülönbség. De mi történhetett 2008 után, hogy ennyire elhúztak az amerikai piacok? A közhelyesnek tűnő érvelések mellett – az amerikai gazdaság rugalmassága, a versenyképesség és a hatékonyság – tény, hogy a globális technológiaváltás katalizátora az amerikai vállalati (technoló­giai) szektor. A gyors világgazdasági terjeszkedés a vállalati fundamentumokban is lecsapódik, magasabb értékesítéssel és profitrátával jár.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.