BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Dél-afrikai cég alapította meg Európa új tech-óriását

A Prosusnak nevezett társaság piaci értéke legkevesebb 95 milliárd euró.

A Naspers ütötte meg a főnyereményt a Tencent korai befektetőjeként. A fokvárosi székhelyű vállalat 31 százalékos résztulajdonosa a kínai internetes csoport új cégének az amszterdami piacon – írja a CNN.

A Prosusnak nevezett társaság piaci értéke legkevesebb 95 milliárd euró (mintegy 32 ezer milliárd forint), amikor szerdán bejegyzésre került, ezzel pedig Európa legnagyobb felhasználói szoftvervállalata és a régió második legnagyobb technológiai vállalata a német SAP után.

Az amszterdami tőzsdén csak a Shell és az Unilever előzi meg.

Fotó: AFP

Miért éppen Amszterdam?

A Naspers nagyot dobott, amikor 32 millió dollárért vásárolta be magát a Tencentbe még 2001-ben. A befektetés értéke mára 130 milliárd dollár (majdnem 40 ezer milliárd forint).

Ezt a bravúrt csak a japán SoftBank volt képes túlszárnyalni, 20 millió dollárt fektetett be a Jack Ma nevével fémjelzett Alibabába, ami 132 milliárd dollár hasznot hozott.

A váratlan növekedés ugyanakkor fejfájást okozhat a Naspers számára. Jelenleg a johannesburgi tőzsdén a 40 legnagyobb vállalat együttes értékének 25 százalékát teszi ki az öt évvel ezelőtti 5 százalékhoz képest. Ez arra készteti a befektetőket, hogy eladják a Naspers részvényeit, hogy ne egyetlen részvényre támaszkodjanak. Így a vállalat 30-35 százalékos kedvezménnyel kénytelen kereskedni, állítja Jean Pierre Verster, a Protea Capital Management vezérigazgatója.

Épp ezért lehet hasznos Amszterdamba tenni át az új vállalatot. A Prosus bejegyzését követően a Nasper top negyvenes súlya 18-19 százalékra csökken, mondta Verster.

A Prosus emellett lehetőséget teremt az egyébként korlátozott alapoknak az európai tőzsdén jegyzett társaságokba történő befektetésre, így elérhetővé válhat az európai piac a kínai internetes szektor számára

– tette hozzá.

A Tencent, a BAT néven ismert kínai óriáshármas tagja a Baidu és az Alibaba mellett. A cég sajátja a WeChat üzenetküldő platform, számos pénzforgalmi alkalmazás és mobil játék mellett. A Naspers legalább 73 százalékos tulajdonrésszel bír a Prosusban, ami más technológiai eszközöket is birtokol, mint például az éttermi alkalmazások, a csomagküldő alkalmazás, a Delivery Hero, az online apróhirdetésekkel foglalkozó üzleti vállalkozás, az OLX Group és az orosz Mail.ru internetes társaság.

A Naspers becslései szerint a passzív befektetők Prosus-részvények iránti igénye akár 3 milliárd dollár is lehet, miután a részvényt a világ tőzsdéin bejegyezték. Az aktív európai piacon várható befektetések valószínűleg felülmúlják ezt.

– mondta a tőzsdei bevezetés előtt közzétett videójában a Naspers vezérigazgatója, Bob van Dijk.

Talál-e a Naspers még egy „tízcentest”?

Van némi kockázata az ügynek. Világossá kell tenni a befektetők számára, hogyan teljesítenek a Nasper egyéb részvényei, ezen múlhat keresettsége a piacon.

Még akkor is, ha a Tencentet kizárták, a vállalat 20 százalékos évi hozamot produkált, amivel jelentősen felülmúlja versenytársait

– mondta Ruan Stander, a fokvárosi székhelyű vagyonkezelő, az Allan Gray portfólió menedzsere. A cég a Naspers 2,2 százalékával rendelkezik.

A vállalat korábban jelentős nyereséggel értékesítette a részesedéseit az Flipkart indiai e-kereskedelmi társaságban és a lengyel székhelyű online piactéren az Allegro Group-ban.

Bob van Dijk szerint a hangsúly most a globálisan működő cégek gyarapodásán van, az online hirdetések, az élelmiszerszállítás és a pénzforgalmi területeken.

Az online hirdetési üzlet bejegyzése az OLX márka alatt lehet a következő lépés

– az Aviator Capital Markets piacelemzője, Charl Wolmarans szerint.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.