Tovább gyengült tegnap az argentin pezó az amerikai dollárral szemben azt követően, hogy a Buenos Aires-i kormány a hét végén devizavásárlási korlátozást hagyott jóvá.
Az intézkedés miatt – amely a tervek szerint év végéig marad érvényben – a cégeknek ezentúl engedélyt kell kérniük a jegybanktól, ha devizát szeretnének vásárolni, és nem tehetik megtakarítási céllal. Emellett a nagyobb exportvállalatokat arra kötelezik, hogy Argentínában váltsák be devizatartalékaikat, ráadásul erre határidőt is szabnak. A szigorítás a lakosságot is érinti: havonta összesen tízezer dollár értékben vásárolható deviza, és ugyanez a limit vonatkozik a külföldi utalásokra is. Hernán Lacunza pénzügyminiszter, aki a múlt hónapban váltotta elődjét, Nicolás Dujovne-t, kellemetlennek nevezte az intézkedéseket.
Nem átlagos helyzetű országra szabottak ezek a lépések, ám ha nem vezetjük be őket, súlyos következményekkel kellene számolnunk
– idézi a Reuters. A latin-amerikai ország kormánya közleményben jelezte, hogy a rendkívüli intézkedés célja a gazdaság normál működésének biztosítása.
Az augusztus közepi előzetes választás piaci szempontból pusztítónak bizonyult. Az irányadó Merval index és az argentin pezó értéke is zuhant, mivel a befektetőket megriasztotta, hogy a megméretés az ellenzéki Alberto Fernández fölényes győzelmével zárult. Szakértők szerint a piacbarátnak tekinthető elnök, Mauricio Macri már nem dolgozhatja le a hátrányát az októberi voksolásig. A jegybank múlt hét szerda óta mintegy egymilliárd dollárnyi tartalékot használt fel annak érdekében, hogy erősítse a nemzeti fizetőeszközt, ám a kívánt hatást nem érték el. A pezó az augusztus 11-i előzetes választások óta már több mint 30 százalékot veszített az értékéből.
Ahogy a Macri-kormány lassacskán kifogy a lehetőségekből, egyre kellemetlenebb eszközökhöz kell majd nyúlniuk, és olyan intézkedések várhatók, amelyeket az argentin lakosság többé nem akart megtapasztalni. A sötétben tapogatódzunk, a bizonytalanság pedig csak nőhet, ha nem sikerül helyreállítani a piaci bizalmat
– vélekedik Emilio Ocampo független közgazdász és tanácsadó. Elemzők szerint a befektetőket az nyugtatná meg, ha Fernández és Macri együtt dolgoznának a piaci helyzet normalizálásán, erre azonban nincs túl sok esély.
Macri 2015-ös beiktatása után igyekezett kerülni a nagyobb állami kiadásokat, és megszorító intézkedésekkel próbálta kihúzni az országot a gazdasági válságból. A lépések azonban csak részben bizonyultak eredményesnek, a fogyasztói árak emelkedését például nem sikerült mérsékelnie a kabinetnek, és a tavaly csaknem 50 százalékos infláció mellett jócskán csökkent a fogyasztói vásárlóerő. Végül – a lakosság rosszallása ellenére – Macri kénytelen volt a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) fordulni, amely összességében 57,1 milliárd dolláros hitelkeret folyósítását vállalta. Sok piaci szereplő attól tart, hogy az elmúlt hetek és napok eseményei után az IMF későbbre halaszthatja a következő, 5,4 milliárd dolláros részlet szeptemberben esedékes folyósítását. Az Aberdeen Standard Investments befektetési menedzsere, James Athey azonban úgy véli,
a valutaalap nem szeretné megadni egy ilyen döntéssel a végső csapást az argentin gazdaságnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.