A kínai Shanghai Composite az egyik legjobban teljesítő index volt az elmúlt hónapban elért 9 százalékos erősödésével. A múlt héten nagy figyelmet kapott a T. Rowe Price vagyonkezelő ajánlása is: a 333 milliárd dollárt kezelő csoport véleménye szerint az amerikai növekedési kilátások egyre romlanak, és a tengerentúli részvények már túlárazottak. Ezzel szemben a vagyonkezelő szerint Kínában jóval olcsóbb lehetőségeket találhatunk, ahol a további gazdaságélénkítési programok segítik majd a vállalati nyereségek növekedését.
Nem kétséges, hogy diszkonttal forognak a kínai részvények az elmúlt kilenc hónap eredménytelen kereskedelmi tárgyalásai után. A ház véleménye szerint az Egyesült Államokban a kamatcsökkentés hatásait már beárazták, míg a kínai intézkedésekre még csak most kezdenek felfigyelni az alapkezelők és a kereskedők.
Ezekkel az érvekkel könnyű vitatkozni a kereskedelmi háborús és globális lassulást mutató környezetben, mivel az elmúlt egy évben a kínai részvények kimaradtak a világpiaci raliból. Az MSCI Kína A index részvényeinek korrelációja mindössze 40 százalék volt a benchmarkként ismert MSCI ACWI globális indexszel. Ennél még a kisebb feltörekvő piacok is nagyobb együtt járást tudtak felmutatni.
Az MSCI-indexsúly augusztusi emelkedésével párhuzamosan azonban megkezdődött a rali. Az MSCI idén novemberben – a korábbi döntéseket végrehajtva – a kínai részvényarányt még tovább emeli. Most még csak távoli és elméleti lehetőség, de ha Kína a továbbiakban is folytatja megkezdett reformprogramját a részvénypiacok átláthatóságára és szabályozására vonatkozóan, akkor az MSCI feltörekvő piaci index 40 százalékban kínai részvényekből állhat a jelenlegi 2,5 százalék helyett.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatják
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.