Az első negyedévi 25,7 millió forint után a hazai biztosítótársaságok hathavi eredménye már 447,6 milliós elmaradást mutat a 2018. év hasonló adatához képest, ám a társaságok aligha lehetnek szomorúak a 39,6 milliárdos féléves profittal – még akkor is, ha tudjuk, hogy a nyereségkoncentráció magas a szektorban. A szektor megbízhatóságát jól mutatja, hogy a hazánkban biztosítóként bejegyzett társaságok átlagos szavatolótőke-megfelelése a 2018. június végi 215,9 százalékról 223 százalékra emelkedett, s a tavalyi adatokkal ellentétben egyetlen társaság sincs a jegybank tíz évre szóló stratégiai elvárásaiban minimumkövetelményként meghatározott 150 százalékos szint alatt, miközben a 23 felügyelt intézményből 16-nak 200 százalék feletti a mutatója.
A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint a hazai biztosítók 591,5 milliárd forintos díjbevételt realizáltak az idei év első hat hónapjában, ami 12,3 százalékkal magasabb, mint a bázisév első félévi teljesítménye. A képet erősen árnyalja, hogy az idei évtől a biztosítási díjba épült be a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) után fizetendő biztosítási (korábbi baleseti) adó. A 23 százalékos adóteher így nagyjából 23 milliárd forintot le is szed a 64,95 milliárd forintos díjbevétel-bővülésből, amely így már csak 9,7 százalékos. (S ne feledjük, hogy a vagyonbiztosításoknál és a cascónál is van olyan adórész, amely csökkenti a biztosítók nettó díjbevételét.)
A torzítás még feltűnőbben jelentkezik, ha a nem életág adatait tekintjük át, hiszen itt a 23 milliárdos korrekció miatt az üzletági növekedés nem 17,48, hanem mindössze 9,3 százalékos.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.