Az E.ON vagy valamely kapcsolt vállalkozása tizenöt napon belül nyilvános vételi ajánlatot tesz a birtokában nem lévő Elmű- és ÉMÁSZ-részvényekre – jelentette be a társaság. Az ajánlattételre a német cég a tőkepiacról szóló törvény (Tpt.) 68. paragrafusa alapján köteles, miután a társaságokban közvetett többségi befolyást szerzett.
Varga Zoltán, az Equilor Befektetési Zrt. tőkepiaci elemzője a bejelentéssel kapcsolatban a Világgazdaságnak elmondta, hogy a vételi ajánlatoknak a Tpt. rendelkezései közül az esetre érvényes, hármas kritériumnak kell megfelelniük. Az ajánlattételi ár nem lehet alacsonyabb a 180 napos forgalommal súlyozott átlagárnál, a 360 napos forgalommal súlyozott átlagárnál, illetve az egy részvényre jutó saját tőke értékénél – ezek közül is a legmagasabb értéknél. Mindkét részvénynél pillanatnyilag az egy részvényre jutó saját tőke a legmagasabb, a 2018. év végi adatok alapján az Elmű esetében ez 28 707 forint, míg az ÉMÁSZ-nál 26 856 forint – fűzte hozzá.
Az ajánlattételre 15 nap áll rendelkezésre, ezért az átlagárak még változhatnak, de az árfolyamok jelentős mértékű emelkedése esetén sem várható, hogy azok az egy részvényre jutó saját tőke értéke fölé emelkedjenek. Varga Zoltán szerint minden bizonnyal az említett összegek lehetnek a minimumárak az ajánlat során.
A rendkívüli tájékoztatást követően az ÉMÁSZ kurzusa pénteken a megszokottnál jóval nagyobb forgalom mellett több mint 5 százalékkal 27 800 forintig, az Elműé pedig majd 6 százalékkal 32 000 forint fölé emelkedett. A nyilvános vételi ajánlat a Magyar Nemzeti Bank mint felügyeleti szerv jóváhagyásával válik hatályossá, továbbá mind az Elmű, mind az ÉMÁSZ igazgatóságának véleményeznie kell.
Az E.ON számára az Európai Bizottság múlt csütörtökön csak feltételesen hagyta jóvá, hogy a két magyar cég többségi tulajdonosában, a szintén német Innogyban 77 százalékos részesedést szerezzen. Mivel a gigatranzakció versenyjogi aggályokat vetett fel, a jóváhagyás érdekében az E.ON vállalta, hogy a szabályozatlan magyarországi piaci szegmensben leválasztja kiskereskedelmi villamosenergia-üzletágát.
A teljes cikk a Világgazdaság hátfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.