Ifj. Chikán Attila prezentációjával folytatódott a BÉT50 konferencia délutáni programja. Az Alteo vezérigazgatója a tőkepiaci jelenlét kihívásai helyett annak előnyeit hangsúlyozta. „Amikor egy jó üzletet az ember nem szívesen enged el, akkor jön jól a tőzsde és a többféle tőkebevonási lehetőség” – érvelt az Alteo vezetője.
A tőzsdei jelenlét nem öncél, tette hozzá, hanem fontos támogató eleme a hosszútávú cégstratégia megvalósításának. Évente felülvizsgálja az Alteo, hogy mennyibe kerül költségszinten a tőzsdei jelenlétük, de mint Chikán mondta, egyik év sem zárult úgy, hogy ne lett volna a megtérülés magasabb a kapcsolódó kiadásoknál. Az energetikai társaság előbb kötvénykibocsátóként jelent meg a tőkepiacon, majd több lépcsőben bocsátott ki részvényeket.
További cikkeink a konferenciáról:
Paulovits Márton a Budapesti Értéktőzsde igazgatója vezette a konferencia délutáni workshopját, amelynek első panele a nyilvános tőkepiaci stratégiákról és az oda vezető útról szólt. Katona Bance, a Hiventures vezérigazgató arról beszélt, hogy eddig több mint 20 milliárd forintot helyeztek ki a magyar startup-ökoszisztémába. Hozzátette, céljuk becsatlakozni abba a finanszírozási mixbe, amelyre például egy vállalati tulajdonosi generációváltás, vagy forrásigényes terjeszkedés esetén van szüksége egy társaságnak, de a banki hitelezéssel nem kíván és nem is képes a Hiventures versenyezni.
Horvai Tamásnak, a Unicredit Bank ügyvezetőjének az a tapasztalata, hogy vállalati ügyfeleik akkor válnak tőzsdeéretté, vagy akkor gondolkodnak el ezen a lépésen, ha egyértelműen stabil növekedési fázisba kerülnek és megfelelő növekedési potenciál előtt állnak, s emellett más finanszírozási lehetőségek már nem nyitottak előttük. Horvai hangsúlyozta, hogy a tőzsdére menetel többek közt azért előnyösebb egy hazai kkv előtt annál, hogy privát-befektetői tőkét vonna be, mert így nem szükséges megválnia bizonyos kontroll jogoktól.
Virág Ferenc a Random Capital tanácsadója optimista a közeljövő tekintetében, számos kkv megjelenésére számít a BÉT Xtend piacára. Kiemelte, 5 év múlva lehetséges, hogy 300 kis-és középvállalat részvényeivel bővüljön a hazai tőzsde. Bár még kevés az az összeg, amit részvényekben tart a lakosság (a friss MNB adatok szerint 751 milliárd forint), de láthatóan egyre többeket érdekelnek a tőzsdei befektetési sztorik és a magas hozamok ígérete. A Randomnál úgy látják, akár sikerül bevonni 300 céget, akár nem, fontos, hogy ne „halott” cégek érkezzenek a börzére, hanem a bevezetés után érdemi forgalom is legyen ezekben a papírokban. Az első új érkezők a BÉT-re a DM-Ker és a Gloster lehetnek, a bevezetés előkészülete jelenleg is zajlik. Virág Ferenc szerint soha többé nem lesz olyan kedvező háttér arra, hogy sikeres tőkepiacot építsen Magyarország, jelenleg viszont minden adott hozzá.
A BÉT50 középvállalati konferencián együttműködési szerződést írt alá az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő és a Budapesti Értéktőzsde vezetősége. A megállapodás értelmében a Hiventures és a BÉT olyan vállalatok tőzsdei bevezetésének felkészítését támogatja majd közösen, amelyek nyilvános részvénykibocsátáson keresztül szeretnének forrásbevonással élni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.