Nem várt nehézségekkel szembesül a Facebook által megálmodott és menedzselt digitális szupervaluta, a libra. Alaposan megcsappant a partnerek kezdeti lelkesedése a kockázati tényezők sora és a politikai és szabályozói nyomás láttán. Az ezzel kapcsolatos hétfői tanácskozás alaphangját a Booking Holdings adta meg azzal, hogy sok sikert kíván, de nem óhajt részt venni a projektben.
A Kayak és a Priceline mellett, a Booking.com szállásfoglalási portált üzemeltető céget megelőzően a nagy kártyatársaságok közül a Mastercard és a Visa, az elektronikus fizetések úttörője, a PayPal, az e-kereskedelmi óriás, az eBay, valamint a Stripe és a Mercado Pago fintech vállalkozások léptek ki a genfi székhelyű Libra Szövetségből, s korántsem biztos, hogy a 21 maradék tag közül más nem követi őket.
A kriptodevizás szövetségnél persze nem beszélnek tömeges kivonulásról, Dante Disparte kommunikációért felelős alelnök szerint csak apró korrekció áll a hét egykori alapító kiszállása mögött.
A felhasználói közösség adatainak védelme, a globális pénzügyi stabilitás veszélyeztetése és a pénzmosás elősegítése csak három azon kritikus tényezők közül, amelyek a csak egy idealizált világban működőképes libra iránti ellenérzéseket táplálják. Az Egyesült Államok és az Európai Unió két lábbal a földön járó pénzügyi vezetői sem lelkesednek a libráért, jóllehet kategorikus betiltását egyedül Franciaország vetette fel, ehelyett első körben csak igen szigorú szabályozás és garanciák mellett látják megvalósíthatónak a kibocsátását.
Ezt az álláspontot osztja Mark Carney brit és Jerome Powell amerikai jegybankelnök is.
Az eurócsoport múlt havi tanácskozásán döntöttek is a pénzügyminiszterek a kriptovaluták szabályozásának kidolgozásáról. Azt elismerik, hogy hiba lenne a fejlődés útjába állni, inkább a kereteket kell szigorúan megszabni.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.