A befektetőket már bő egy éve tartja izgalomban az Egyesült Államok és Kína között kialakult részben kereskedelmi, részben geopolitikai-stratégiai háború. Emiatt is hullámvasutaznak a részvénypiacok. A negatív reálgazdasági hatásokat Kína már régóta érzi, de mostanra többek között a vámtarifa-emelések és a Kína által leállított agrártermék-vásárlások miatt az amerikai gazdaságban is érzékelhetők a lassulás jelei, és újra billeg a részvénypiac.
Felmerül tehát a kérdés, hogy az egymásnak okozott sebek ellenére közelebb kerülhet-e a tűzszünet vagy a békekötés lehetősége? A válasz röviden: az előbbi igen, az utóbbi viszont nem. Gazdasági és belpolitikai érdekeket szem előtt tartva mindkét fél hajlik arra, hogy bizonyos területeken engedményeket tegyen. Az amerikai politika számára nem cél, hogy jóval magasabb vámokkal büntesse a fogyasztókat, de a rekordméretű mezőgazdasági csődhullám sem jó politikai szempontból.
Kína számára pedig egyértelműen negatív az exportlehetőségek drasztikus beszűkülése, a jüanra nehezedő nyomás és a tőkekivitel pedig egyfajta monetáris szigorításnak felel meg, ráadásul számos fontos amerikai alkatrészhez sem férnek hozzá a kínai vállalatok. Ugyanakkor az USA számára alapvető fontosságú a kínai műszaki-katonai fejlődés lefékezése, és saját geopolitikai vezető szerepének fenntartása, miközben érthető módon Kína épp ennek az ellenkezőjét szeretné elérni. Ezek olyan, évtizedekre szóló célok, amelyeket nem fognak feláldozni a pillanatnyi előnyök oltárán.
A kialakuló konszenzus szerint a felek kötni akarnak és kötni is fognak valamilyen, kisebb horderejű megállapodást, ugyanakkor a lényegi kérdésekben, például az államilag támogatott iparpolitikában és a technológiai kényszertranszferek területén nem lesz áttörés. Ami viszont bekövetkezhet, az az, hogy a felek nem fokozzák az eddigi lépéseket, és a mostanáig negatív visszacsatolással egyre erősödő globális dekonjunktúra megfordul, vagy legalábbis nem romlik tovább. Az alulsúlyozott, beshortolt részvénypiacon ez hozhat további emelkedést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.