A régió kitartó gazdasági növekedésének köszönhetően tavaly tovább növekedett a régió teljes díjbevétele a 2017-es rekord összegű bruttó díjbevétel után – áll a Deloitte CEE Insurance M&A Study tanulmányában. A 2018-ban tapasztalt növekedés ugyanakkor alacsonyabb mértékű volt a tavaly előttihez képest. A növekedés motorja továbbra is a nem-élet üzletág bővülése, az előző évekkel összhangban.
A kárhányad (a kárkifizetések aránya a díjbevételhez képest) növekedése mellett a piacok továbbra is sokszereplősek és jelentősen kompetitívek, mely így a következő években is megfelelő táptalajt nyújthat a piaci konszolidáció felfutásának, állapítja meg a tanulmány.
Több nemzetközi biztosítócsoport döntött a közelmúltban régiós jelenlétének felülvizsgálatáról, valamint a lehetséges kivonulásról. Ugyanakkor más jelentős szereplők aktívan hirdetik növekedési, felvásárlási szándékukat.
A tanulmányban vizsgált 12 közép-kelet-európai országban a biztosítók összes bruttó díjbevétele (GWP) 2 százalékkal tudott növekedni 2018-ban, annak ellenére, hogy tovább folytatódott az életbiztosítási üzletág csökkenési trendje. 2015-2018 között az élet üzletág GWP-je évente átlagosan 2,8 százalékkal csökkent.
Gyakorlatilag változatlan szinten maradt az átlagos biztosítási díj penetráció (a GWP aránya a GDP-hez) mind a 12 országban, a mértéke átlagosan 2,5 százalék körül alakult a tavalyi évhez képest.
Az egy főre jutó átlagos éves díjbevétel, 7,6 százalékos növekedést felmutatva, mintegy 387 euróra emelkedett 2018-ban.
A kárhányad a 2017-es jelentősebb 2.6 százalékpontos növekedés után, kisebb mértékben, de 2018-ban is tovább növekedett, és elérte a 61,3 százalékot.
Az élet és a nem-élet üzletágak piaca egyaránt kompetitívnek tekinthető az egyes országokon belül. Habár az egyes országok piacait jellemzően a top 3-5 biztosító dominálja, rajtuk kívül számos kisebb szereplő osztozik a fennmaradó részeken.
A top 10 életbiztosító csoport a közép-kelet-európai régió élet üzletág bruttó díjbevételének 69,6 százalékával rendelkezik. Egy ilyen tipikus, regionális csoport átlagosan 4-5 országban van jelen és körülbelül 902 millió euró díjbevétellel rendelkezik. A nem-élet üzletág esetében a top 10 biztosító csoport a bruttó díjbevétel 76.7 százalékát tudhatja magáénak. Egy ilyen tipikus, regionális csoport 5-6 országban van jelen és átlagosan 1.7 milliárd eurós díjbevétele van.
A tranzakciók számát tekintve a vizsgált időszakban a régió legaktívabb piaca továbbra is Lengyelország, 14 tranzakcióval, ezt követik Csehország (10), Magyarország (6), Románia (6), és Szlovákia (5).
A régió legaktívabb vásárlója továbbra is az osztrák VIG csoport volt, mintegy 9 lezárt tranzakcióval az elmúlt négy évben. További jelentős vásárlók voltak a kanadai Fairfax csoport, az olasz Generali, a bolgár Euroins csoport továbbá a német Allianz.
A biztosítói tranzakciók további felfutása várható annak köszönhetően, hogy nagy nemzetközi cégcsoportok felülvizsgálják regionális jelenlétüket, illetve a jelentős szereplők akvizíciós szándéka aktív. Ez további lendületet adhat a piaci konszolidációnak is
– mondta Mérth Balázs, a Deloitte regionális pénzügyi tanácsadási üzletág pénzintézeti iparágának vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.