A jegybank szerint drágán dolgozik a bankrendszer. Önök ezt rendre vitatják. Miért?
Amikor a hatékonyságot vizsgáljuk, nem lehet szó nélkül elmenni az olyan tények mellett, amelyek alapvetően megkülönböztetik a hazai bankszektort más országokétól. A banki összköltség 20 százalékát a szektor speciális adó- és adó jellegű kötelezettségei teszik ki. A bankadó és a tranzakciós illeték mellett ide kell számítani az Országos Betétbiztosítási Alapba, a Befektetővédelmi Alapba, a Kárrendezési Alapba és a Szanálási Alapba történő befizetéseket, valamint a jövőre emelkedő felügyeleti díjat is. Mindezeken felül fizetik a bankok a szokásos társasági adókat is: a nyereségadót, az iparűzési adót, az innovációs járulékot. Mi a dolgozóinkat bejelentve, rendes munkavállalóként foglalkoztatjuk, ez mintegy 35 ezer ember a szektorban, a dolgozói létszámra vetítve minden bizonnyal a bankszektor az egyik legnagyobb társadalombiztosítási befizető. Nem felejthető el az sem, hogy a nyereségadatokat az elmúlt években szépen javították egyszeri tételek, például a korábbi évek céltartalékainak visszaírása. Összességében sok a torzító tényező, de az idei harmadik negyedévi adat már jelzi, hogy a rendkívüli eredményjavító tényezők kifulladóban vannak, a jövőben már nem fogják módosítani az eredményességet. A magyarországi bankrendszer abban is különbözik, hogy a piaci környezetre óriási hatással van a túlzottan készpénzre épülő pénzügyi kultúra, ezzel pluszköltséget generálva minden szereplőnek. A 6500 milliárd forintnyi készpénz döntő része nem vesz részt a gazdasági körforgásban, és így – más országokkal összevetve – a bankszektorból hiányoznak a pénzügyi műveletekből származó bevételek.
De legalább a hiteleket egyre inkább keresik az ügyfelek. Tart a hitelboom.
A szektorszintű adatokat jócskán szépíti, hogy a legnagyobb bank teljes külföldi hitelezését is a magyar pénzintézeti szektor adataiba számítja a jegybank, de tény, hogy mostanában nem panaszkodhatunk. Az eredményeink is a volumenek növekedése miatt léptek felfelé, változatlan vagy éppen csökkenő marzsok mellett. A válság utáni egy-két évhez képest többszörösére felfutott hitelezést lényegében ugyanazzal a dolgozói létszámmal szolgálják ki a bankok. Ha szélesebbre tárjuk az ablakot, akkor láthatjuk, hogy itt is markánsan különbözik a magyar piac a régióstól. A válságot követő években a magyar ügyfelek mind a lakossági, mind a vállalati oldalon sokkal kockázatkerülőbbek lettek: a lakossági hitelállomány 2018-ban tudott először emelkedni.
A kisebb volumen itt ugyanúgy hatékonysági tényező, mint a tranzaktálásnál. A babaváró csak a hitel növekedésstruktúráját változtatja, de annak tényét nem. Az adatokból látszik, hogy a nettó hitelállomány tovább növekszik, habár ezeket a hiteleket részben a korábbi hitelek kiváltására is használják.
A teljes interjú a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.