Sokan régóta remélik, hogy a dollár végre veszít erejéből. Az amerikaiak a nemzetközi versenyképességük javulását, a feltörekvő országok a devizaadósságuk könnyebb finanszírozását várják a gyengébb zöldhasútól. 2020-ban végre mindannyian megkaphatják, amire évek óta várnak. Először is, a dollár vásárlóerőparitás-alapon fundamentálisan túlértékelt. Az értékeltség persze önmagában csak többéves időtávon rendelkezik előre jelző képességgel, a rövid távú árfolyammozgásokban más tényezők dominálnak. A dollár esetében a közelmúltban e tényezők közül a legfontosabb az amerikai fizetőeszköz javára fennálló kamatkülönbözet, a globális gazdasági lassulástól való félelem, valamint – az említettek miatt – a dolláreszközökbe való tőkemenekítés volt. Kamatok tekintetében az amerikai előny mára jelentősen csökkent, hiszen az amerikai jegybank idén újrakezdte mind a kamatvágásokat, mind a de facto mennyiségi lazítást, ezek pedig – a kamatelőnnyel együtt – természetesen a dollár vonzerejét is csökkentik.
Ami a globális gazdaságot illeti, egyre több indikátor mutat abba az irányba, hogy a nehezén túl vagyunk. A JPMorgan által publikált globális ipari beszerzésimenedzserindex szerint az ipar világszerte egyre jobb formába lendül. Az index a júliusi mélypontját követően hónapról hónapra emelkedik, és novemberben már átlépte a bővülést jelző ötvenes értéket is. Az index komponenseinek alakulása is bizakodásra ad okot, hiszen az új megrendelések növekedése mellett a felhalmozott készletek fogyóban vannak, ami a termelés felfutását vetíti előre. A javuló globális gazdaság és az időnként váratlan retorikai fordulatok ellenére végül valószínűleg megvalósuló amerikai–kínai kereskedelmi megállapodás együttesen visszahozhatják a befektetők kockázati étvágyát. Ez arra ösztönözheti őket, hogy befektetéseiket a menedékként használt és ezért drága amerikai eszközökből az olcsóbb árazású feltörekvő piaci és európai eszközökbe csoportosítsák át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.