Erős évet zár az MFB csoport, amely idén lezárta az elmúlt években folytatott portfólió-tisztítást, így kizárólag pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó, erős szinergiákat felmutató tagvállalatokból áll – mondta Sipos-Tompa Levente, a Magyar Fejlesztési Bank Zrt. elnök-vezérigazgatója a csoport sajtótájékoztatóján, szerdán Budapesten.
Kiemelte: ezeket a feladatokat az MFB csoport a költségvetési források kímélésével látja el azért, hogy a nemzeti forrásokból minél több jusson közvetlen gazdaságfejlesztésre.
Sipos-Tompa Levente kifejtette: a bank december közepéig teljeskörűen teljesítette az európai uniós visszatérítendő források közvetítésére vonatkozó elvárásokat. Az MFB 2019-ben megújította forrásbevonási tevékenységét és fontos lépéseket tett az uniós források közvetlen lehívásának elérése felé. Jelezte: a bank az idén közel 300 milliárd forinttal bővítette saját forrású hitelportfólióját.
Az elnök-vezérigazgató elmondta, hogy 2019 során az MFB csoport tagjai a hitel, tőke és garancia termékek egyeztetésével folyamatosan bővítették a finanszírozási megoldásokat. A tőkefinanszírozás terén megújították az MFB versenyképességi hitelprogramot, és jelentős lépés volt a Hiventures Zrt. és az MFB Invest Zrt. tevékenységének összehangolt bővítése.
Így az idei évet várhatóan nyereségesen zárja a csoport.
Búza Éva, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. vezérigazgatója kifejtette: a garancia termékek terén 2019-ben is az életképes, de gyenge hitelképességű, vagy fedezettel nem rendelkező hazai kkv-k támogatása áll tevékenységük fókuszában. A Garantiqa fontos célkitűzése volt, hogy azon vállalkozások mögé álljon kezességvállalással, amelyek ennek hiányában nem tudtak volna finanszírozáshoz jutni.
Jelezte: a Garantiqa 2019-es éve a kihívásokról szólt, ezeknek azonban meg tudtak felelni, az idei első három negyedévben a kezességvállalásukkal biztosított hitelek nagysága elérte az 1024 milliárd forintot, ami 18 százalékkal több, mint egy évvel ezelőtt. Ebben az évben 40 ezer hazai vállalkozás jutott forráshoz a Garantiqa kezességvállalásával.
Katona Bence, a korai fázisú kockázati-tőke finanszírozással foglalkozó Hiventures Zrt. vezérigazgatója elmondta: indulásuk óta már több mint 2300 jelentkező fordult hozzájuk, amelynek eredményeként 236 befektetés történt. Eddig összesen 22 milliárd forintot folyósítottak az igénylő cégeknek. A Hiventures 2020-as prioritásai között szerepel, hogy a kis- és középvállalati (kkv) üzletágban erősítsék a vállalkozások versenyképességét a generációváltás, a nemzetközi terjeszkedés és a piaci felvásárlásokat érintő tranzakciók terén. A startup üzletágukkal továbbra is a régiós vezető szerep erősítését, a nemzetközi terjeszkedést, valamint a Budapesti Értéktőzsdével kötött megállapodás alapján a startupok tőzsdére menetelét kívánják elérni.
Bugár Csaba, az MFB Invest Zrt. vezérigazgatója kiemelte:
a cég 2019-ben tulajdonosuk stratégiai iránymutatása alapján új fejlődési pályára állt.
A társaság egyedi tőkebefektetéseivel, részpiacokra fókuszáló közös tőkealapjaival, vagy a közelmúltban elindított saját tulajdonú alapkezelői létrehozásával a nemzetgazdaságilag kiemelt vállalkozások tőkefinanszírozását is el tudja látni.
Bugár Csaba rámutatott: új stratégiát dolgoztak ki, ennek eredményeként a tavalyi 1,5 milliárd forint után idén már 28,2 milliárd forint tőkebefektetést hajtottak vére, amelynek során kínai tőkebefektetőkkel is társultak. Az MFB Invest napjainkban két tőkealapkezelővel is rendelkezik, az egyik a városi projekteket finanszírozza,
Debrecenben például 10 milliárdot, Székesfehérváron 5 milliárd forintot ruháztak be.
Magyar Péter, a Diákhitel Központ Zrt. vezérigazgatója kiemelte: a termékeik kamata történelmi mélypontra csökkent 2019. második fél évében. A Diákhitel1 kamata 1,99 százalék, a Diákhitel2 továbbra is kamatmentesen igényelhető. A minden eddiginél kedvezőbb feltételeknek és a kormányzati kamattámogatásoknak köszönhetően tovább nőtt a hallgatói hitelek iránti kereslet, 2019. második fél évében közel 30 százalékkal több diák igényelte a szabad-felhasználású Diákhitel1-et és mintegy 10 százalékos növekedést tapasztaltak a Diákhitel2 esetében.
Ez év október 1-től elérhető a Diákhitel Központ harmadik terméke, az 500 ezer forintig igényelhető nyelvtanulási diákhitel. Az új, 1,99 százalékos kamatozású – a sikeres nyelvvizsga megszerzését követően kamatmentessé váló – terméket két hónap alatt mintegy ezer jelenlegi és volt diák igényelte
– tette hozzá Magyar Péter.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.