pluszban zárt. Madridban 1,01 százalékkal nőtt, Milánóban viszont kivételként, 0,26 százalékkal esett az irányadó tőzsdemutató. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 1,09 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,89 százalékkal, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,67 százalékkal nőtt.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe 45 760,15 ponton zárt pénteken.
Európában a nap nyertesei az utazási és szabadidős tevékenységgel foglalkozó vállalatok voltak, alindexük 3,7 százalékkal ugrott meg. A kiskereskedelmi vállalatok 2,9 százalékkal, a bankok, valamint a nyersanyagipari cégek pedig 1-1 százalékkal drágultak.
Londonban a parlamenti választások végeredményének örültek a befektetők. Boris Johnson brit miniszterelnök szerint a kormányzó Konzervatív Párt erőteljes új felhatalmazást kapott az előrehozott parlamenti választáson a brit EU-tagság megszűnési folyamatának (Brexit) végigvitelére. A 650 egyéni választókerület közül a konzervatívok 365-ben nyertek, vagyis 365 fős frakciót alakíthatnak a jövő kedden összeülő új alsóházban, így a Brexit január 31-i határidejéig könnyen el tudják fogadni a szükséges törvényeket.
A New York-i tőzsdén a Dow Jones ipari átlag 0,21 százalékos, az S&P 500-as index pedig 0,18 százalékos mínuszban, míg a Nasdaq-piac összetett mutatója 0,03 százalékos pluszban állt az európai tőzsdezárás idején. Az indexek újabb rekordokat döntöttek, miután Pekingben megerősítették, hogy megszületett az amerikai-kínai kereskedelmi részmegállapodás. Miután azonban kiderült, hogy hivatalosan még nem írták alá az egyezséget, lefelé indultak el a mutatók.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára emelkedik.
A februári határidős jegyzésekben a Brent hordónként 1,07 százalékos pluszban, 64,89 dolláron, a WTI pedig 1,00 százalékos nyereségben, 59,77 dolláron forgott este fél hatkor.
A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára februári szállításra 0,63 százalékkal, 1481,55 dollárra nőtt.
Egy euróért 1,1130 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,02 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.