Jó befektetésnek bizonyult a magyar részvénypiac a mögöttünk hagyott évtizedben. A BUX index 2010 és 2019 között megduplázta az értékét, ez tízéves távlatban csaknem 8 százalékos évesített hozam. A hazai tőzsdemutató a tízes évek első felében nagyobb esések mellett csak szerény, a veszteségeket részben enyhítő eredményeket tudott felmutatni, 2015-től viszont bőségesen jutalmazta a tőkepiaci befektetőket, és a 2018-as stagnálás kivételével minden évben két számjegyű hozamot ért el.
A magyar részvénypiac koncentráltsága nem sokat változott, 2009-ben a négy blue chip adta a teljes részvényforgalom 96 százalékát, és tíz évvel később is 88 százalékos arányt hasított ki a kereskedésből.
A pesti parkett számottevően szűkült, a tavalyi 2575 milliárd forintos részvényforgalom szinte pontosan a fele a 2009-es volumennek.
A sztárrészvény tavaly az OTP volt, csaknem 37 százalékos hozamot szállított a részvényeseknek, akik a múlt hónapban történelmi csúcsot is ünnepelhettek.
A bankpapírt tíz éve portfóliójukba emelő befektetők öröme ennél is jóval nagyobb lehet, ők ugyanis 180 százalék feletti nyereséget realizálhattak az árazását csaknem megtriplázó pénzintézet papírjain. A gazdasági ciklusoknak kevésbé kitett Richter ezalatt másfélszeresére növelte részvényeinek árfolyamát. Az 50 százalékos hozamhoz a hullámzó árfolyam miatt azonban nagyon kellett az elmúlt hónapok meredek ralija is, amely mintegy 1700 forintot tett hozzá a 2009 végétől elért 2125 forintos emelkedéshez.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.