Nagy emelkedéssel kezdte az évet az olaj árfolyama: január 3-án, miután az Egyesült Államok likvidálta az iráni katonai vezetés egyik kulcsfiguráját, Kászim Szulejmánit, az északi-tengeri Brent árfolyama csaknem 4 százalékkal ugrott feljebb, az amerikai WTI-é pedig 3 százalékkal. A közel-keleti konfliktus esetleges eszkalálódása ráadásul nemcsak a fekete arany kitermelését, hanem a fogyasztókhoz való eljuttatását is veszélyezteti, hiszen Irán és Omán között húzódik a Hormuzi-szoros, amelyen naponta több mint húszmillió hordónyi olajat hajóznak át.
Az amerikai–iráni konfliktus az előttünk álló hónapokban is okozhat még néhány rövid távú olajár-emelkedést, tartósan viszont nem várható a jelenleginél sokkal magasabb olajár, hiszen mind a keresleti, mind a kínálati oldalon több olyan tényező azonosítható, amely inkább a stabil, sőt akár az alacsonyabb árak irányába mutat. A keresleti oldalt az indiai gazdaság lassulása, illetve a gyártóipar energiahatékonyságának jelentős javulása befolyásolja, mindezek miatt az elemzők az idén, 2014 óta először, 1 százalékosnál is kisebb keresletbővüléssel számolnak. Ami a kínálatot illeti, a kőzetrepesztéses olajkitermelés technológiájának gyors fejlődése lehetővé teszi, hogy az Egyesült Államok rendkívül gyorsan és alacsony költségekkel növelje a kitermelését.
Az utóbbi tíz évben Amerika olajtermelése több mint duplájára nőtt, és mostanra meghaladja a napi 12,5 millió hordót, amivel az ország évtizedek óta először nettó olajexportőrré vált. Jelentős kínálati tartalékkal rendelkeznek az OPEC-országok is, amelyet az elmúlt három évben – az Egyesült Államok olajtermelésének növekedésével párhuzamosan – csökkentettek. Az olajpiaci fundamentumok mellett a spekulánsok pozicionáltsága is arra utal, hogy nincs nagy tere a további áremelkedésnek: a kereskedők az elmúlt negyedévben jelentős spekulatív vételi pozíciókat építettek ki, amelyeknek további növelésére már csak mérsékelten marad lehetőség.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.