Indexcsökkenéssel indult a kereskedés csütörtökön az európai értékpapírpiacokon.
A páneurópai FTSE EuroFirst 300 index 0,25 százalékkal nyitott alacsonyabban, az Euróövezeti EuroStoxx50 index 0,36 százalékkal csökkent nyitáskor.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 61,84 pontos csökkenéssel, 44 535,21 ponton nyitott csütörtökön.
A határidős indexjegyzések és a tőzsdén kívüli forgalomban kialakult árfolyamok alapján a főbb árfolyamindexek 0,2-0,5 százalékos csökkenésre lehet számítani Londonba, Frankfurtban és Párizsban a tőzsdék csütörtöki nyitásakor.
A tőzsdei árfolyamokat egyrészt a kínai koronavírus terjedésének és az ezzel együtt járó utazási és kereskedelemi korlátozásoknak a veszélye terheli meg. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerdán elnapolta a döntést a vírusfertőzés globális egészségügyi kockázattá nyilvánításáról.
Másrészt Donald Trump amerikai elnök davosi nyilatkozatai alapján felmerült az Európai Unió és az Egyesült Államok között a kereskedelmi ellentétek eszkalációjának a lehetősége is.
A davosi Világgazdasági Fórumon „nagyon magas vámok” kivetésével fenyegette meg az Európai Uniót az amerikai elnök arra az esetre, ha nem sikerül átfogó kereskedelmi megállapodást kötni, és az európai országok nem állnak el a digitális adó kivetésétől.
Ha nem tudunk kereskedelmi megállapodást kötni, 25 százalékos vámot vetünk ki az (unióból behozott) autókra
– mondta az amerikai elnök egy interjúban. Steven Mnuchin amerikai pénzügyminiszter pedig Davosban egy panelbeszélgetés során úgy fogalmazott, hogy ha európai országok „önkényes módon megadóztatnak” amerikai internetes vállalatokat, Washington fontolóra veszi, hogy „önkényes módon vámokat vet ki” európai autógyártókra.
Csütörtökön tartja idei első kamatdöntő ülését az Európai Központi Bank (EKB). Elemzők csekély esélyt adnak az irányadó kamatok módosításának, a piac azonban nagy figyelmet szentel majd az EKB új elnöke, Christine Lagarde monetáris stratégiai beszámolójának.
Az olaj ára a kínai koronavírus-fertőzés és az ebből származó lehetséges korlátozások miatt december eleje óta a legalacsonyabb szintre csökkent.
A Brent nyersolaj ára a szerdai 2,1 százalékos csökkenés után csütörtökön az európai kereskedés kezdete előtt másfél órával hordónként 62,17 dolláron, 1,65 százalékkal állt alacsonyabban a globális kereskedelemben, az amerikai WTI ára pedig 1,92 százalékkal, 55,65 dollárra csökkent. A WTI ára szerdán 2,7 százalékkal ment lejjebb.
Az eurót 0,07 százalékkal jegyzik gyengébben 1,1084 dolláron, az arany spot ára 0,10 százalékkal, unciánként 1557,13 dollárra csökkent.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.