Ismét kigyulladt a nemzetközi piacokon a recesszió-előrejelző lámpa: a vuhani vírus terjedése okozta piaci kockázatkerülés a rövid hozamok alá nyomta az amerikai hosszú lejáratú államkötvények hozamait. Amikor augusztusban fordult a görbe meredeksége, az rendkívül nagy riadalmat okozott. Az „invertálódásról” ugyanis azt tartják, hogy gazdasági visszaesést jelez előre egy-két éves időtávon. Egy amerikai recesszió pedig az egész világra hatással lenne.
Az ijedtség most kisebb, mint a nyáron volt. Nemcsak azért, mert ez már nem az első jelzés, hanem mert a mostani hozamesés okozójának, a kínai eredetű járványnak a hosszabb távú gazdasági hatásai még nehezen felmérhetők. Decemberben a brit konzervatívok választási győzelme és az amerikai–kínai előzetes kereskedelmi megállapodás olyan mértékben javított a várakozásokon, hogy az amerikai hozamgörbe 14 hónapja legnagyobb meredekségét érte el. Ám a hosszú hozamok akkori előnyét a rövidekhez képest a vírus okozta állampapír-vásárlás az elmúlt hetekben teljesen eltüntette.
Hétfőn a kétéves alá süllyedt az ötéves hozam, kedden pedig a nagy figyelemmel kísért tízéves hozam bukott a három hónapos alá. Tegnap megfordult a részvényárak és a hozamok két hete tartó, globális zuhanása, és a tízéves hozam ismét néhány bázisponttal a három hónapos fölé emelkedett, de mindebből az elemzők nem következtetnek trendfordulóra. A fő kérdés: megváltoztathatja-e a járvány azt a várakozást, hogy a világgazdaság túljutott a mélyponton, és az idén gyorsabb növekedési ütemre kapcsol?
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.