A z európai fellendülés az OTP szakértői szerint még vá-rathat magára. Elemzői kom-mentjükben megállapítják, hogy a negyedik negyedévben a vártnál is gyengébben teljesített az euróövezet, mivel a harmadik negyedévhez képest csak 0,1 százalékos volt a növekedés, noha a harmadik negyedéves adatot 0,2 százalékról 0,3 százalékra módosították.
Az OTP elemzői a vártnál rosszabb GDP-adatból arra következtetnek, hogy az övezet még nincs túl a növekedés lassulásán. A növekedés szerkezetét tekintve 2017 óta azt látjuk, hogy
a fogyasztás dinamikája viszonylag stabil maradt, de – a feldolgozóipari recesszió miatt – a nettó export csökkenése a növekedés lassulását okozta.
A jövő héten érkező euróövezeti kiskereskedelmi adatok és több német konjunktúraadat együttesen pontosabb képet adhatnak arról, hogy rövid távon hogyan alakulhatnak a növekedési kilátások.
Módos Dániel, az OTP elemzője megállapítja, hogy bár a Brexit-megállapodás és a kereskedelmi háború részleges lezárása pozitív fejlemény volt az év végén, azonban a koronavírus, valamint Trump elnök vámokkal kapcsolatos fenyegetése a davosi Világgazdasági Fórumon a legrosszabbkor érkezett.
Az elemzői várakozások szerint a 2019-es 1,1 százalékról 2020-ra 1 százalékra lassulhat a gazdasági növekedés üteme.
Azonban ha a kiskereskedelmi forgalom lassulásnak indult az euróövezetben, vagy Trump elnök beváltja a vámok kivetésével kapcsolatos fenyegetését, akkor a növekedési kockázatok inkább lefelé mutatnak.
A várakozások szerint 165 ezerrel bővülhet az amerikai nem mezőgazdasági álláshelyek száma, ami nagyjából egyensúlyinak tekinthető Módos szerint. Bár
2019-ben átlagosan 175 ezer fővel bővült a foglalkoztatottság, lassulása konzisztens a gazdasági növekedés lassulásával.
A piaci várakozások szerint a munkanélküliségi ráta továbbra is 3,5 százalékon marad, az átlagkeresetek pedig 3 százalékkal növekedhettek januárban éves alapon. Előretekintve 2020-ban fontos kérdés, hogy a havi bővülés üteme megáll-e a 140-150 ezer fős szinten, vagy esetleg ennél is alacsonyabb lesz.
Az utóbbi esetben az OTP heti kitekintője szerint a Fed a vártnál is tovább tarthatja fenn a mostani kamatszinteket, de akár újabb kamatcsökkentés is elképzelhető. Az elemzői várakozásokban 2020-ban a 2019-es 2,2 százalékról 1,8 százalékra lassulhat a növekedés üteme.
Tovább részletek a Világgazdaság hétfői számában
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.