A gazdasági növekedéssel párhuzamosan emelkedett 2018-ban a biztosítási termékek iránti kereslet az OECD most megjelent Globális biztosítási piaci trendek című jelentése szerint, így a szektor bruttó díjbevétele reálértéken 2,5 százalékkal nőtt az élet-, és 3,5 százalékkal a nem életbiztosítási ágazatban.
Az életágban a legkiemelkedőbb bővülést Oroszországban mérték, 29,9 százalékot, míg a vizsgált országok közül 17-ben esett az életági díjbevétel. A legnagyobb, 13 százalékos csökkenés Írországban történt. A tanulmány megjegyzi, hogy az üzletágon belül is erős eltérések lehetnek.
Példaként épp Magyarországot említi, ahol a hagyományos életbiztosítási termékek díjbevétele növekedett (vélhetően a nyugdíjbiztosítások előretörésének köszönhetően), ugyanakkor a befektetési jegyhez kötött (unit linked) termékeké esett.
A unit linked biztosítások visszaesése az alacsony kamatkörnyezettel függ össze.
A legjelentősebb zsugorodás Lengyelországban volt, 12,6 százalékos. A nem életbiztosítások piacán a vizsgált országok között a legerősebb, 18,9 százalékos növekedést Lettországban mérték, az ottani bővülés egyértelműen a gépjármű-biztosítási díjak emelkedésének tudható be.
A kárkifizetések terén az életágban Nicaraguában több mint százszázalékos volt a növekedés a korábbi kötvények tömeges visszavásárlása miatt, míg Oroszországban a lejáró három- és ötéves szerződések 58,9 százalékkal dobták meg a kifizetéseket. Ez utóbbi más megvilágításba helyezi a díjbevétel rendkívüli bővülését is, hiszen az adatok alapján az új szerződések zöme a korábban lejáró kontraktusok újrakötése volt. Franciaországban 29,1 százalékkal csökkentek az életági kifizetések 2017-hez képest.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.