Miközben a piaci szereplők zöme a Vraylar (capirazine) sikerességéről beszél, és tegyük hozzá, hogy okkal, hiszen a társaságnak forintban számolva tavaly megduplázódtak és csaknem 50 milliárd forintot értek el a készítmény után járó „royalty” típusú bevételei, a Richter egyéb tevékenységeinek szemlátomást stagnáló vagy éppenséggel (remélhetőleg csak átmenetileg) romló jövedelmezősége kevésbé ad okot a felhőtlen lelkesedésre.
Számokra fordítva, tavaly az utolsó negyedévben
a Richter gyógyszergyártás szegmensének tisztított üzemi fedezeti hányada – Vraylar nélkül – mindössze 2 százalék volt a számításaink szerint(!). Ez az érték több, mint 20 éves mélypont.
Másképpen fogalmazva, a Richternek a Vraylar után járó royalty bevételek nélkül számított gyógyszergyártásából származó árbevétele 94 milliárd forintot tett ki a tavalyi negyedik negyedévben, amin a társaság mindössze 2 milliárd forint tisztított üzemi eredményt ért el. Ez pedig azt jelenti, hogy a gyógyszergyártás szegmens egyszeri (leírásoktól) tisztított üzemi fedezeti hányadának 90 százalékát tulajdonképpen a Vraylar adta. Mindemellett a kedvező devizaárfolyam-hatás a gyógyszergyártás értékesítését megközelítőleg 4 milliárd forinttal javította csak a negyedik negyedévben, mely nélkül így a Richter gyógyszergyártásának tisztított üzemi eredménye vélhetőleg negatívba fordult volna. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy ha egy hazai exportőr képes keresni a forint folyamatos leértékelődésén, az kifejezetten örvendetes, de leginkább természetes.
Mindebből pedig az következik a számunkra, hogy
a Richter tisztított üzemi eredménye a Vraylar és a kedvező devizaárfolyam-hatás (azaz forintgyengülés) eredője volt 2019 utolsó negyedévében.
Minden más tényező voltaképpen rontotta azt. A gond ezzel az, hogy a Richternek erre a kettő tényezőre vajmi kevés ráhatása van, mivel a Vraylar sikere elsősorban az egyesült államokbeli partnerén, az Allerganon múlik az USA-ban, a devizaárfolyam meg köztudottan adottság (a Richter hagyományosan ódzkodik az árfolyamfedezeti ügyletektől).
Mindezek tetejébe, az idei évre szóló menedzsment-előrejelzések sem különösképpen szívderítők: az üzemi fedezeti hányadra adott előrejelzés csupán 12,5 százalék, miközben az üzemi fedezeti hányadra vonatkozó elemzői várakozások átlaga ennél jelenleg mintegy 200 bázisponttal magasabb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.