Az ilyen helyzet rendkívüli intézkedéseket igényel, a gazdaság mélyrepülése egyértelmű, a cél, hogy a vállalatok és a háztartások ezt az időszakot – amelynek még csak az elején vagyunk – kezelni tudják – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter azt követően, hogy az év végéig terjedő fizetési moratórium részleteiről egyeztetett Becsei Andrással, a Bankszövetség elnökével.
A pénzügyminiszter hangsúlyozta, a magyar bankrendszer stabil, szilárd, az elmúlt évben rekordnyereségek születtek, köszönhetően a gazdaság fejlődésének, ami magával húzta a bankrendszer erősödését is.
A moratórium kapcsán több kérdés is felmerült, ezek részleteit a megjelenő kormányrendelet és az ágazat számára kiadott állásfoglalások fogják tisztázni
– jelezte Varga Mihály, aki szerint folyamatos, akár napi egyeztetések lesznek a bankrendszer és a kormányzat között a felmerülő kérdésekről.
Becsei András, a Bankszövetség elnöke a kormánydöntést gyors és hatékony intézkedésként jellemezte, majd hozzátette, a részszabályokat még értelmezik.
A fentiek okán, egyelőre nem érdemes a banki ügyfélszolgálatokat felkeresni
– hangsúlyozta a banki vezető.
A főszabály az, hogy a moratórium automatikus lesz a március 18. előtt folyósított hitelekre, a későbbiekben is csak azoknak kell majd jelezni a pénzintézetek felé, akik mégis vállalják majd a törlesztést, de Becsei András ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: a pénzintézetek megteremtik a lehetőségét, hogy ezt a jelzést az ügyfelek elektronikus úton tegyék meg, nem kell majd emiatt a bankfiókokba menni.
A Világgazdaság kérdésére a pénzügyminiszter elmondta,
a moratórium az összes lízingtermékre vonatkozik, így a lakáslízingre is.
Azt még vizsgálják, hogy a hitelkártya-tartozásokra is kiterjesztik-e a moratóriumot. A vállalati rövid távú hitelek esetében a szabályozással azt akarták elérni, hogy a következő hetekben lejáró vállalati folyószámla hitelkeretek automatikusan meghosszabbodjanak június 30-ig.
A moratórium utáni helyzetben a bankok automatikusan meghosszabbítják majd a futamidőket.
A kormány egyéb intézkedései kapcsán a pénzügyminiszter kérdésre válaszolva arról beszélt, hogy a taxis személyszállítás esetében azért kellett azonnal lépni, mert az idegenforgalommal, illetve az emberek otthonmaradásával, a szórakozóhelyek bezárásával ez az üzletág is ellehetetlenült.
Azzal kapcsolatban, hogy az albérletekkel kapcsolatban készül-e valamilyen szabályozásra a kormány – vélhetően a kulcsszakmákban elrendelt felmondási tilalommal hasonlatos intézkedésekhez hasonló lépésekre gondolhatott a kérdező a magán bérbeadás kapcsán –
Varga Mihály azt felelte, ilyen intézkedés eddig nem vetődött fel. Ugyanakkor szerinte a jelenlegi helyzet az elmúlt hónapokban alaposan megugró albérleti díjak gyors csökkenéséhez vezethet, ráadásul az Airbnb lakások kihasználatlansága miatt sok új bérleti lehetőség adódhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.