Meredeken, közel harmadával csökkent a kőolaj világpiaci ára hétfőn a határidős jegyzésekben annak nyomán, hogy Szaúd-Arábia csökkentette az árakat, és bejelentette, hogy jelentősen növeli, napi 10 millió hordó fölé, nyersolajkitermelését áprilisban.
Közép-európai idő szerint reggel fél nyolc körül
Szaúd-Arábia azután indított árháborút, hogy múlt hét pénteken kudarcba fulladt a nagy olajexportáló országok szakminisztereinek egyeztetése. Oroszország nem támogatta a kitermelés még erősebb visszafogását a koronavírus-járványnak a keresletre és ezáltal az árakra gyakorolt negatív hatásainak kivédésére, amire válaszul a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) felmondta a kitermelést korlátozó megállapodást.
Ázsia és a csendes-óceáni térség tőzsdéin súlyos veszteségekben zártak az indexek hétfőn. A Morgan Stanley Capital International által számított, Japánt kivéve az ázsiai részvénypiacok árfolyam-alakulását mérő index (MSCI Asia ex Japan) 4,61 százalékkal 490,26 pontra süllyedt.
A vezető tőzsdeindexek közül
veszteségben fejezte be a kereskedést.
8 óra után kevéssel
mínuszban állt.
Meredek, 5 százalékot meghaladó csökkenéssel nyithatnak a főbb nyugat-európai részvénypiacok hétfőn, miután
a pánikba esett befektetők fejvesztve menekülnek a kötvényekbe, hogy ellensúlyozzák a koronavírus-járvány gazdaságra mért csapásának hatásait.
Az IG Market elemzői arra számítanak, hogy a londoni FTSE-100 mutató 406 ponttal, 6,3 százalékkal, a frankfurti DAX-30 index 655 ponttal, 5,7 százalékkal, a párizsi CAC-40 index pedig 315 ponttal, 6,1 százalékkal eshet a nyitásban.
A 30 éves amerikai államkötvények hozama 1 százalék alá süllyedt, mivel a befektetők elkezdtek beárazni egy újabb kamatcsökkentést. A várakozások szerint az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve nyíltpiaci bizottsága legalább 75 bázisponttal vágja vissza az irányadó kamatot március 17-18-i ülésén a múlt héten végrehajtott 50 bázispontos rendkívüli kamatcsökkentés után.
A biztonságos menedéknek számító japán jen jelentősen erősödött a nemzetközi bankközi devizapiacon, míg az olajárak alakulására érzékenyen reagáló feltörekvő piaci devizák, köztük az orosz rubel és a mexikói peso, zuhanórepülésre váltott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.