Az arany klasszikus menekülőeszközként viselkedett az elmúlt hetekben, és jókora emelkedést produkált a piaci turbulencia közepette. A nemesfém bikapiaca azonban már jóval a koronavírus-járvány okozta pánik előtt elkezdődött. A rali 2018 novembere óta tart, akkor unciánként 1200 dollár körül kereskedtek a bullionnal. Azóta kisebb-nagyobb megtorpanásokkal folyamatosan emelkedik az árfolyam, és 1650 dollár körül jár, ez hétéves csúcs. A koronavírus-járvány lecsengése hozhat majd egy kisebb korrekciót, de utána a hosszú távú emelkedő trend jó eséllyel folytatódni fog.
A piaci pánik elültét követően, normál piaci körülmények között két fontos tényező fogja támogatni az arany árfolyamát: a csökkenő globális kötvényhozamok és a dollár várhatóan gyengülő árfolyama. Mivel az arany nem fizet hozamot, árfolyama tipikusan ellentétesen mozog a kötvényhozamokkal. Márpedig az utóbbiak trendszerűen lefelé tartanak, hiszen a G7-országok jegybankjainak mindegyikétől nagyobb monetáris lazítás várható az előttünk álló hetekben, tovább növelve a világ már most is több mint 14 ezermilliárd dollárnak megfelelő, negatív hozamon forgó kötvényállományát.
Nagyobb hozamemelkedés a járvány után sem várható: a globális geopolitikai helyzet, a kereskedelmi konfliktusok és a demográfia mind abba az irányba mutatnak, hogy a gazdasági növekedés világszerte tartósan alacsony maradhat, ami hosszabb távon is alacsony kamatokat tesz szükségessé.
A világ legfontosabb jegybankjai közül egyértelműen az amerikai Fednek van a legnagyobb mozgástere a lazításra, amellyel részben már élt is, hiszen a múlt héten 50 bázispontos rendkívüli alapkamat-csökkentést jelentett be. Ezt jó eséllyel két újabb, összességében további 50 bázispontot kitevő kamatcsökkentés fogja követni, amivel erősen szűkül a dollár kamatelőnye a világ többi devizájához képest. Ez pedig nyomás alá helyezheti a zöldhasút, ami a historikus tapasztalatok szerint további támaszt nyújthat az arany árfolyamának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.