A Bank of England kész még tovább bővíteni likviditáspótló mennyiségi enyhítési keretét, ha az új koronavírus okozta járvány piaci hatásai miatt ez szükségessé válik – közölte csütörtökön a brit jegybank monetáris tanácsa.
A Bank of England szokásos havi kamatdöntő értekezletén változatlanul hagyta az elmúlt napokban történelmi mélypontra, 0,1 százalékra csökkentett alapkamatot és a mennyiségi enyhítésre – vagyis szuverén és kereskedelmi adósságeszközök vásárlására – fordítható, 200 milliárd fonttal (csaknem 78 ezer milliárd forinttal) megemelt keretet.
A bank monetáris testülete az előző két, soron kívüli ülésen összesen 65 bázisponttal csökkentette 0,75 százalékról a jelenlegi 0,1 százalékra az irányadó kamatot,
és a korábban kihelyezett 445 milliárd fontról 645 milliárd fontra (250 ezer milliárd forintra) növelte a mennyiségi enyhítés keretét.
Ebből a Bank of England brit állampapírt, illetve a pénzügyi szektoron kívüli cégektől befektetési besorolású fontkötvényeket vásárolhat.
A 200 milliárd fontos pótlólagos jegybanki likviditás az éves brit hazai össztermék (GDP) 9 százalékával egyenlő.
A kamatdöntő ülésről szóló csütörtöki közleményében a monetáris tanács hangsúlyozta: az új típusú koronavírus okozta gazdasági sokk nagyon különbözik minden olyan eddigi sokkhatástól, amelyre a jegybanknak válaszintézkedéseket kellett tennie.
A Bank of England szerint ugyanakkor a brit gazdaság aktivitását érő nagy, éles sokk átmeneti lesz, különösen akkor, ha a megszűnő munkahelyek és a csődbe jutó üzleti vállalkozások számát sikerül a minimumra szorítani.
A jelenlegi körülmények közepette a monetáris politika célja a pénzügyi kondíciók feszesebbé válásának megakadályozása, az üzleti vállalakozások és a háztartások átsegítése a válsághelyzeten, valamint az, hogy a brit gazdaságot minél kisebb tartós károsodás érje – áll a monetáris tanács közleményében.
A testület kiemeli, hogy a pótlólagos eszközvásárlási program hatására máris jelentősen csökkentek az állampapír-hozamok, de ha szükséges, a Bank of England kész e program kibővítésére.
A Bank of England és a brit kormány az utóbbi két hétben összehangolt, a brit gazdaságtörténetben példátlan mértékű költségvetési és monetáris gazdaságélénkítő programba kezdett.
Rishi Sunak pénzügyminiszter a minap bejelentette, hogy a kormány 330 milliárd font (128 ezer milliárd forint) értékű pénzügyi segítséget nyújt a járvány miatt bajba került brit üzleti vállalkozásoknak, mindenekelőtt hitelgaranciák formájában.
A kormányzati segélycsomag a brit hazai össztermék 15 százalékával egyenlő.
A Bank of England 200 milliárd fontos pótlólagos mennyiségi enyhítési programjával együtt a gazdaságnak nyújtott eddigi monetáris és költségvetési élénkítési csomag értéke 530 milliárd font (206 ezer milliárd forint).
A program indokoltságát jelzik a legfrissebb aktivitási adatok.
Az IHS Markit pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató csoport és a brit vállalati szektor beszerzési aktivitását mérő intézet (Chartered Institute of Procurement & Supply, CIPS) e héten ismertetett közös felmérése szerint a brit feldolgozóipar és a szolgáltatási szektor szezonálisan kiigazított kompozit beszerzésimenedzser-indexe (BMI) ebben a hónapban 37,1-re esett a februárban kimutatott 53,0-ról.
Az 50 alatti BMI-indexek a vizsgált szektorok aktivitásának csökkenését jelzik. A 37,1-es márciusi összágazati brit BMI-mutató gyakorlatilag a brit gazdaság aktivitásának összeomlására vall.
Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég, a Capital Economics a márciusi BMI-adatok ismertetéséhez fűzött előrejelzésében közölte: számításai szerint a brit hazai össztermék az idei második negyedévben 15 százalékkal zuhan negyedéves összevetésben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.