Nőtt a pánik a világ tőzsdéin, egyelőre nem látni az eladási hullám végét. Úgy látszik, a helyzet komolyságát racionálisan ugyan felmérte már korábban is a piac, de az emocionális reakció csak most következett be, amikor a mindennapokat érintő intézkedések működésbe léptek.
Bár a kereskedők megértették, hogy a Fed idő előtti és nagy horderejű intézkedéscsomagja a bankközi és piaci folyamatok rendeletetésszerű működését támogatja, ez nem gyógyír a részvénypiacnak, inkább olaj a tűzre.
A hétfő délelőtti kereskedésben az európai tőzsdék – így a német Dax index is – csaknem 10 százalékot vesztettek értékükből. Az amerikai piacnyitás előtt a határidős Dow több mint 1000 pontos zuhanással napi limittel esett, majd nyitás után 2446 pontos mínuszba került. A MarketWatch megtudta, hogy több amerikai nagybank, így a JPMorgan, a Bank of America és a Citigroup felfüggeszti részvény-visszavásárlási programját a koronavírus miatt.
Menedékeszközt keveset találtak a befektetők, egyebek között esett az arany árfolyama is.
Az ilyenkor szokásos betétesi elbizonytalanodás nagyon korán felütötte a fejét. Manhattanben egy Bank of America-fiók kifogyott a százdolláros címletekből, miután az ügyfelek nem várt mértékben adtak be készpénzfelvételi kérelmeket. A hír annak ellenére került a tőzsdei portálok címlapjaira, hogy kisebb címletek rendelkezésre álltak, mert a bankroham lehetőségétől különösen tartanak a kereskedők. Bár a készpénznek egyre kisebb helye van az életünkben, a tömeges betétkivét rendszerszinten kezelendő. Ezért hangsúlyozta például Robert Holzmann, az Európai Központi Bank kormányzója tegnap, hogy a központi bank szükség esetén segítséget nyújt a bankoknak, és ha kell, beavatkozik a pénzügyi eszközök piacán is.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.