Alapvetően írta át a válság a felívelési terveket az MKB Banknál is, ám Balog Ádám elnök-vezérigazgató szerint az utóbbi évek digitális fejlesztései és a hatékonyabb működési modell miatt a nehéz időszakból a piac átlagánál jobban kerülhet ki a pénzintézet.
Előnyt jelenthet a banknak, hogy az elmúlt öt évben – a gazdasági felívelés időszakában – kényszerűen hozzászokhattak a most a hitelezés fenntartásához szükséges anticiklikus gondolkodáshoz. A válságban több vállalati partnerük is a lehetőséget látja és fejleszteni akar – Balog Ádám szerint az első NHP-programhoz hasonlóan akár magasabb is lehet az állami-jegybanki hitelprogramok beruházási célú felhasználása.
A szakember – aki az első bankadó bevezetésekor adóügyi államtitkár volt – úgy véli, az állam vagy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) integráltabb folyamatokra, nagyobb számokra, adatokra lát rá, míg egy bank sokkal részletesebb problémákkal szembesül. A moratóriumról bankvezetőként első körben az jutott eszébe, hogy pillanatok alatt újabb, jókora IT-fejlesztésbe kell fogniuk, a bankadóról pedig az, hogy miként lehet majd elszámolni, a meghozott intézkedések milyen mértékben hatnak majd üzleti lehetőségeikre, milyen hatással bírnak a hitelezésre.
Az MKB első embere szerint amit banki szinten el lehet követni annak érdekében, hogy a hitelezési veszteségeket ésszerű keretek között tartsák, arra a bankrendszer ma jobban felkészült, mint a korábbi válság idején, szofisztikáltabbak.
Ugyanakkor a szektor nyereségességét leginkább az befolyásolja majd, milyen lesz a makrogazdasági pálya – ha a várt V alakú válságot éljük meg, sokkal kisebbek lesznek a veszteségeik.
Az interjú a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.