Nem kizárólag a járványhelyzetre való tekintettel bevezetett, maximált teljes hiteldíjmutató (THM) hozott változásokat a személyi kölcsönök piacán – derül ki a nagyobb szereplők honlapjain található tájékoztatókból. A THM-plafon bevezetése nyomán persze lényegesen módosultak a kondíciós listák is.
A mostani alapkamat mellett az év végéig érthetően mindenhol 5,9 százalékos vagy ahhoz közeli az alkalmazott THM, ám a 2021 januárjától kezdődő időszakra vonatkozó ajánlatok már nagyon széles sávban szóródnak: 7,4-től egészen 24 százalékig terjedhet a mutató értéke.
A januártól alkalmazott THM – mint ahogy eddig is – elsősorban az ügyfél igazolt jövedelmétől és a felvett kölcsön nagyságától függ.
A kamatkondíciók mellett az egyéb kínálati paraméterek is több helyen változtak a személyi kölcsönöknél. A legnagyobb lakossági bankok közül több is csökkentette az igényelhető kölcsön maximális összegét. Ennek nyomán – szabad felhasználásra – már csak az Erste Banknál igényelhető tízmillió forint, a jellemző plafon a nagybankoknál ötmillió és hétmillió forint között mozog. (A Raiffeisen Bank ennél tovább ment: átmeneti időszakra felfüggesztette a személyikölcsön-igénylések befogadását.) Az igényléshez elvárt főbb paramétereken – az életkorra, a jövedelemre, a munkaviszony hosszára vonatkozó előírásokon – nem változtattak jelentősen a korábbiakhoz képest a piaci szereplők, ám ettől függetlenül az alacsonyabb jövedelműeknek jó eséllyel többször kell bevonniuk adóstársat, vagy több igazoló dokumentumot kell bemutatniuk.
A járványhelyzet miatt a kínálat változásától függetlenül is eshet a kereslet a személyi kölcsönök iránt, hiszen a hitelfelvétel célja legtöbbször nagyobb beruházás – lakásfelújítás, gépjárművásárlás, ingatlanvétel –, és ezeket sok esetben későbbre halasztják a háztartások, mindamellett, hogy a többség általában is tart új adósság vállalásától. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint egyébként az év első két hónapja még egyáltalán nem alakult rosszul a személyi kölcsönök szegmensében: az új szerződések mennyisége elérte a 87,7 milliárd forintot, ami 13,2 százalékos bővülés a megelőző év azonos időszakához képest.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.