BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Több irányból kapott támaszt a forint

Nagy lökést adtak a forintnak a jegybank tegnapi és a már korábban bejelentett intézkedéscsomagjai, de a lapunk által megkérdezett elemzők szerint a deviza kitartó erősödésében a nemzetközi hangulat is segít.

Kezd visszatérni a kockázatkeresés a világ pénz- és tőkepiacaira: a kommentárok szerint a kereskedők egyértelműen a járvány lassulására spekulálnak. Az európai részvényindexek emelkedése után a tengerentúli piacok is folytatták a ralit. A dollár gyengülése mellett a kockázatosabb eszközök szerte a világon drágultak, akár államkötvényről, mint a tízéves olasz papír, akár a fejlődő piaci devizákról – mint a török líra vagy az orosz rubel – volt szó.

A kockázatkeresés régiónkat is érintette:

a zloty mérsékelten, 0,4 százalékkal erősödött az euróval szemben, a cseh korona viszont száguldott, délutánra már 1,5 százalékot vert a közös devizára. A forint is megtáltosodott, visszaerősödött a 358-as szint alá, már több mint 3,5 százalékkal távolodott el történelmi mélypontjától. A lapunk által megkérdezett elemzők szerint az erősödésben a nemzetközi hangulat fontos szerepet játszik, de a Magyar Nemzeti Bank (MNB) keddi monetáris intézkedései is erős lökést adnak az árfolyamnak. A jegybank más lépések mellett tegnap az egyhetes fedezett hiteleszköz kamatát 1,85 százalékra emelte, és szimmetrikussá tette a kamatfolyosót.

Fotó: Shutterstock

Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája lapunknak kiemelte: a forint az elmúlt hetekben alulteljesített a régióban, ez indokolja az erős korrekciót.

Kamatszintekben már nem különbözünk nagyon a régiós társaktól, indokolatlan volt, hogy korábban annyira megrángatták a forintot.

A szakember hangsúlyozta, hogy a reálgazdasági szereplők nagy része most hiányzik a forintpiacról, így kisebb a likviditás, markánsabbak az árfolyammozgások. „Az exportőrök és importőrök hiánya miatt felértékelődik a spekulatív tőke szerepe. Ugyanakkor a szigorítás miatt nőtt a hazai deviza reálkamata, ráadásul rendkívül volatilis is a jegyzés, így a forint egyre kevésbé vonzó carry trade devizaként.”

James Nixon, az Oxford Econo­mics vezető európai közgazdásza hasonlóan látja. A Világgazdaság kérdésére közölte:

az árfolyam korábbi kilengése kevéssé a spekulatív tőke, sokkal inkább a meredeken emelkedő nemzetközi kockázatkerülés következménye volt.

A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.