Erősödött a legtöbb fejlődő piaci deviza tegnap az euróval szemben, pedig a fizetőeszközök zöménél nem indokolta országspecifikus tényező a mozgást. A fejlődő piaci benchmark eszközök, a török líra és a dél-afrikai rand is fél százalékot ralizott az uniós valutával szemben, lehet, hogy a kereskedők mindkét deviza esetében a csütörtökön esedékes kamatdöntő ülésekre figyelnek.
A visegrádi térségben vegyes a kép.
A korona kissé drágult a közös devizával szemben, míg a zloty alig érezhetően gyengült. Mindkét eszközzel alacsony forgalomban kereskedtek tegnap. A forint is erősödött, az euróval szembeni keresztárfolyam 0,5 százalékot menetelve a 353,5-es szint alá csúszott, bár itt sincs különösebb országspecifikus tényező.
A forint április eleje óta amúgy is erősödő trendben van, a Magyar Nemzeti Bank szigorítása óta már 4 százalékot drágult az euró ellenében. A külföldi kommentárok kiemelték, hogy az árfolyamnak jót tett a miniszterelnök múlt pénteki bejelentése, amely szerint május végén visszaadja a parlamentnek a járványhelyzet miatti különleges felhatalmazást. Azonban a forintpiac hétfői forgalma annyira alacsony volt, hogy kisebb ügyletek is érdemben mozgathatták az árfolyamot.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője szerint nem a kormányfői bejelentés miatti optimizmust, hanem inkább a múlt heti gyengülés enyhe korrekcióját láthattuk tegnap. Az elemző nem is számít arra, hogy a trend hosszabb távon folytatódik.
A forint a 350-es szint környékén találhatta meg az átmeneti egyensúlyi szintet, amely az év végéig ki is tarthat.
Az Equilor szakértői ennél pesszimistábbak, technikai elemzésük szerint – hacsak a 355-ös szintet nem sikerül jelentősen letörni – további gyengülés vár az árfolyamra. A technikai kép alapján a 353,1-es, majd a 352,47-os szint jelent erős támaszt. Ám ha a keresztárfolyam képes tartósan megragadni a 355-ös kurzus alatt, nem kizárható a tartósabb forintdrágulás.
Ötvös Mihály, a CIB Bank szenior devizaüzlet-kötője szerint kevés most a szereplő a forintpiacon. „Ha egy kereskedő nagyobb ügyletet kötne, jobb képet kapnánk a likviditási viszonyokról, de most leginkább az érdektelenség látszik.”
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.