Már az első negyedévben sokat rontott a légitársaságok eredményén a koronavírus-járvány – derült ki a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) friss tanulmányából. Ugyan a légicégek szinte azonnal szigorú költségkontrollt vezettek be a pandémia negatív hatásainak enyhítésére, a veszteséges működést a drámaian megváltozó piaci környezetben így sem tudták elkerülni. Az IATA negyven társaságot vizsgáló mintája szerint az ágazat szereplői mínusz 10,5 százalékos EBIT-marzzsal működtek az első negyedévben. Mivel a vírus elsőként Ázsiában jelent meg, így a térség vállalatainak első negyedéves eredményét rontotta leginkább, de az üzemi haszonkulcsok Európában és Észak-Amerikában is negatív tartományba fordultak. A latin-amerikai társaságok egyelőre elkerülték a veszteséges működést, mivel a régióban csak március második felében kellett visszavágni a kapacitásokat.
A légicégek időközben óriási készpénzmennyiséget égettek el váratlanul jelentkező elkerülhetetlen kiadásaik miatt, valamint a megváltott, de fel nem használt jegyek árának megtérítésére. Az ágazati árbevétel arányos szabad cash flow mínusz 13,7 százalékra esett az egy évvel korábbi 3,6 százalékról. Az IATA becslései szerint a második negyedévben tovább gyengülhet a társaságok likviditása, mivel az ágazat szereplői újabb 61 milliárd dollár készpénzt emészthetnek fel.
Áprilisban a járatok teljes ülőhely-kapacitása 60 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál, a márciusihoz képest azonban nem változott jelentősen a helyzet, ennek alapján a szállítókapacitások várhatóan már nem esnek tovább az IATA szerint.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.