Nagy ütést vitt be a befektetési alapoknak a koronavírus-járvány márciusban, a portfóliómenedzserek által kezelt állomány egyetlen hónap alatt 5,6 százalékkal apadt, és így 7191 milliárd forintra csökkent – derült ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss statisztikáiból.
A gyorsan változó piaci széljárás miatt óvatosabb vizekre evező befektetők 261 milliárd forintot váltottak vissza befektetési jegyekben lévő megtakarításaikból a jegybank adatai szerint. Hasonló mértékű pusztítást végzett a pandémia kiváltotta piaci sokk a bent tartott eszközállományban is: a befektetési jegyek értékét 228 milliárd forinttal csökkentették a zuhanó árfolyamok.
A befektetőknek némi vigaszt csak a gyengülő forint nyújtott, a hazai fizetőeszköz a dollárral és az euróval szemben is jelentősen leértékelődött a hónap folyamán. A devizahatás 62 milliárd forinttal emelte a kezelt megtakarítások értékét, ezzel valamelyest tompítani tudta a tőkekivonás és a befektetési jegyek átértékelődésének együttesen csaknem 500 milliárd forintos negatív hatását.
A befektetési alapok nettó eszközértéke 427 milliárd forinttal apadt, a világjárvány kiváltotta pánikhangulat ezzel fél év növekedését törölte el.
A márciusi visszaesés történelmi léptékűnek is nevezhető, az MNB 1998-ig visszanyúló adatai szerint eddig ugyanis még egyszer sem áramlott ki ennyi pénz az alapokból egyetlen hónap alatt.
Egészen mostanáig a 2008-as pénzügyi világválság okozta a legnagyobb törést a befektetési alapok vagyonában, 2008 októberében 383 milliárd forint tűnt el a befektetési számlákról, az alapoknak pedig több mint egy év kellett ahhoz, hogy visszatérjenek a korábbi szintre. A koronavírus-járvány hatására több mint egy évtizedes negatív rekord dőlt meg az alapkezelői szegmensben.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.