A romániai pénzügyi fogyasztóvédelemre szakosodott Credere egyesület szerint több pénzintézet – köztük az OTP Bank Romania – a személyi kölcsönök kategóriájába sorolta a jelzálogkölcsönöket, ezzel pedig megnövekedtek a hitelköltségek. A bukaresti kormány által márciusban elfogadott sürgősségi rendelet szerint azok a jogi és természetes személyek kérhetik legfeljebb kilenc hónapra a törlesztőrészletek fizetésének felfüggesztését, akiknek bevételkiesést okozott a koronavírus-járvány.
A hiteltörlesztésről szóló moratórium értelmében a törlesztés felfüggesztésének időszakában esedékes kamatokat tőkésítik és szétosztják a törlesztés fennmaradó időszakára, tehát a későbbi részletek nagyobbak lesznek az eredetieknél.
A hitelintézetek ezért azt tanácsolták az ügyfeleiknek, hogy csak azok éljenek ezzel a lehetőséggel, akiket valóban keményen sújtott a gazdasági leállás.
A hitelesek azzal vádolják az OTP Bank Romaniát, hogy megszegi a kormányrendelet előírásait.
A hiteltörlesztési moratóriumot igénybe vevő banki ügyfelekre többletköltség hárul, ami a személyi kölcsönök esetében magasabb, mint a jelzáloghiteleknél. A pénzügyi fogyasztóvédelmet ellátó (mások szerint viszont civil szervezetnek tűnő gazdasági vállalkozásként működő) Credere szerint a pénzintézetek többsége tiszteletben tartja a szabályokat,
a magyar tőkéjű bank azonban a személyi kölcsönök kategóriájába sorolta a jelzálogalapú hiteleket, és így kamatos kamatot számolhatott fel.
Az egyesület úgy véli, az OTP ezáltal növeli a hiteleseknek illetéktelenül felszámolt összegeket. Reagálásában a pénzintézet közölte: már a kormányrendelet kibocsátása óta a legalaposabb és legtisztességesebb módon igyekeztek a gyakorlatba átültetni a törvényi előírásokat.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.