Áprilisban történelmi csúcsra, 7266 milliárd forintra ugrott a lakosság látra szóló és folyószámlákon lévő betéti állománya. A növekedést a koronavírus-járvánnyal járó vásárlási korlátozásokkal, a lényegesen kevesebb nyitva tartó üzlet miatt visszaeső fogyasztással és az állampapír-lejáratok mellett a hitelezési moratóriummal is magyarázzák a piaci szakemberek.
Az állomány az előző havinál 4,6 százalékkal, 319,3 milliárd forinttal nagyobb.
Ekkora ugrásra legutóbb 2016 decemberében volt példa, azt a hónapot jó eséllyel az év végi jutalmak dobták meg.
Egy évvel ezelőtt, áprilisban még csak 6307 milliárdos állományt mért a Magyar Nemzeti Bank (MNB), a növekedés ahhoz képest 15,2 százalékos volt. Egy évtizede ennek az összegnek az ötöde sem feküdt szabadon hozzáférhető lakossági számlákon.
Nagy kérdés persze, hogy a növekedés a következő hónapokban is folytatódik-e. Egyrészt a válság hatásaként a legtöbben áprilisban kerültek utcára, az ő kieső bérük akkor is ronthatja a megtakarítási statisztikát, ha a moratórium miatt továbbra sem kell fizetniük az aktuális törlesztőrészleteket.
A másik nagy kérdés, hogy az újranyitó boltok vonzása mennyire lesz erős, azaz milyen arányban futottak fel amiatt a látra szóló megtakarítások, hogy – kis túlzással – nem volt hol elkölteni a pénzt. Az MNB – miként a keddi kamatdöntés utáni tájékoztatón kiderült – azzal számol, hogy a moratórium miatt a háztartásoknál maradt pénzek jelentős része a fogyasztás oldaláról segíti majd a gazdasági növekedést.
Érdekesség, hogy a statisztika szerint az el nem költött, felszabadult vagy épp hiteltörlesztésből megspórolt pénzek egy része megjelent a hagyományos betéti piacon is:
az MNB statisztikái szerint március–áprilisban csaknem 30 százalékkal nőtt a banki lekötött betétek állománya
az utolsó vírus- és moratóriummentes hónaphoz, februárhoz képest.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.