Még az idén szabályozott ingatlanbefektetési társasággá (SZIT) válna a SunDell Estate, a cég hétfőtől nyilvános részvénytársasági formában működik. Azt egyelőre nem tudni, hogy mikor indulhat meg a kereskedés a társaság részvényeivel. A Budapesti Értéktőzsdén lévő SZIT-kínálat egyelőre olyan szegényes, hogy befektetői szemszögből kívánatos lenne a bővítése, akár a SunDell részvényeivel, akár további érkezőkkel.
Jelenleg három kibocsátó – a Budapesti Ingatlan (BIF), a Graphisoft Park és a Finext – rendelkezik SZIT-státusszal.
A negyedikként érkező SunDell részvényeit június 22-én vezették be a tőzsdére, a tranzakciót nem kísérte nyilvános részvénykibocsátás, később azonban megjelenhetnek a magánbefektetők a tulajdonosok között: a SZIT-té válás feltétele a 25 százalékos közkézhányad.
A tőzsde Standard kategóriáját megcélzó SunDell ingatlanfejlesztő cégek és magánszemélyek tulajdonában van: 10 százaléknál nagyobb pakettje van a kibocsátó negyedét birtokló GOPD Nyrt.-nek, a Filatina Kft.-nek (22 százalék), Rizó Mihálynak (15,5 százalék), valamint a Green Rose Kft.-nek (12,5 százalék).
A vállalat tavaly 7,67 milliárd forint árbevétel mellett 2,1 milliárd forint üzemi eredményt és kétmilliárd forint nettó eredményt ért el, a mérlegfőösszege 34,5 milliárd forint volt.
A SunDell tavalyi bevétele döntően az év nyarán befejezett Nerium Park lakásainak eladásából keletkezett. Az állami adóhatóság tavaly január óta szabályozott ingatlanbefektetési előtársaságként tartja nyilván a SunDellt, de mint a cég jelezte, ha ez év végéig nem történik meg a SZIT-té alakulás, akkor az elővállalkozási időszakra eső társasági és helyi iparűzési adó kétszeresét kellene befizetniük, összesen egymilliárd forint értékben.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.