A második negyedévben több mint 40 milliárd dollár értékű osztalékfizetést töröltek vagy halasztottak el az S&P 500-as indexet alkotó vállalatok. Ilyen mértékű negyedéves visszaesésre 2009 óta nem volt példa. Ahogyan azonban egyre több bizalmi index kelt reményt a gyors gazdasági visszapattanásra, úgy válnak optimistábbá az elemzők is. Ebben az évben a korábbi becslések még 10 százalékos csökkenést jósoltak a kifizetésekben, mostanra azonban a konszenzus szerint összességében mindössze 2 százalékkal lehet kevesebb az S&P 500-as indexben szereplő cégek osztalékkifizetése – írja összefoglalójában a Reuters.
A biztonságos eszközök iránti kereslet még mindig nő, ezért hónapok óta csökken az amerikai államkötvényeken elérhető hozam, s az inflációnál magasabb osztalékot kínáló társaságok újra a figyelem középpontjába kerülnek. Legutóbb a hetvenes években volt ilyen nagy különbség az amerikai tízéves államkötvény és az S&P 500 index átlagos, aggregált osztalékhozama között: a menedékeszköz 0,67 százalékos hozammal forog, miközben az index osztalékhozama 2 százalék.
Bár a közgazdászok jól tudják, hogy a vállalat piaci értéke független a finanszírozási tőkeszerkezettől, azaz tökéletes piac fennállása esetén Miller és Modigliani első tétele alapján az osztalékpolitika lényegtelen. De a piaci szereplők másképp értelmezik a helyzetet, szerintük a mai viszonyok távol vannak az elméleti tökéletességtől. A viselkedési közgazdaságtan erre is szolgál magyarázattal, az elmélet szerint a vevők különbséget tesznek az árfolyam-emelkedés és az osztalékfizetés között, hiába esik a részvény árfolyama az osztalékfizetéskor annak mértékével, a pszichés hatás egészében véve pozitív.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.