Évek óta várt bejelentést tett a többek közt a milliárdos Peter Thiel alapította szoftvercég, a Palantir Technologies: bizalmas formában kérelmezte az amerikai hatóságoknál részvényeinek tőzsdei bevezetését. Az akciót nemcsak Thielnek – Donald Trump tanácsadójának – a személye teszi érdekessé, hanem az is, hogy
a tőzsdére lépés egy olyan céget kötelez a széles körű információközlésre, amelyről üzleteinek bizalmas természete miatt viszonylag keveset lehetett tudni.
A Palantir kormányoknak és nagyvállalatoknak ad el adatelemző szoftvereket az Egyesült Államokban és külföldön, amelyeket például a bűnüldözésben és a terrorizmus elleni küzdelemben használnak fel. A céget 2003-ban alapította több partnerrel – köztük Alex Karp vezérigazgatóval – együtt Thiel, és a becsült értéke 2015-re már meghaladta a 20 milliárd dollárt.
Thiel a Szilícium-völgy egyik legbefolyásosabb alakja, a PayPal társalapítója, aki egyebek között a Facebook sikerében is szerepet játszott. Trump elnök tanácsadójaként összezördült más technológiai cégekkel, különösen a Google-lal, amelyet azért bírált, mert nem működik együtt kellően az amerikai védelmi minisztériummal.
A Palantirt magát is viták övezték, amiért szoftverei állampolgárok adatait kezelik nem átlátható módon.
A cég sokáig ellenállt a nyomásnak, hogy tőzsdére lépjen, feltevések szerint üzletei bizalmas természete miatt, illetve, mert egyedi megoldásokat kellett kidolgoznia, ami hátráltatta a nyereségtermelést. A múlt évben azonban sikerült előrelépést elérni az automatizálásban, ami sokkal jobb piaci értékelést biztosíthat számára. A járványadatok feldolgozása új üzletet hozott. A vírus okozta szünet után újraindulóban a technológiai startupok tőzsdére lépése, és a Palantiré a legnagyobb eseménynek ígérkezik az Uber tavalyi bemutatkozása óta.
A bevezetésre az ősszel kerülhet sor. A formájáról nincs információ, de a hivatalos folyamat elindult. Kérelmében a cég a „nyilvános bevezetés” szót használta, ami a Bloomberg beszámolója szerint direkt tőzsdére lépést szokott jelenteni, de nem zárja ki azt sem, hogy a cég új részvények kibocsátásáról (IPO) döntsön. Egy korábbi bejelentésből kiderült, hogy
a Palantirnál folyamatban van egy 961 millió dolláros tőkeemelés, amelyből 550 millió dollár már meg is van.
Direkt tőzsdére lépés után a részvényekkel azonnal el lehet kezdeni kereskedni, egy IPO-t viszont tilalmi időszak követne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.