Több mint 100 milliárd dollárt vett ki a koronavírus-járvány a befektetők zsebéből a második negyedévben a tőzsdei cégek szűkmarkúbb osztalékfizetése révén – derül ki a Janus Henderson alapkezelő legfrissebb elemzéséből.
Az április és június közötti időszakban globálisan bő ötödével, 382,2 milliárd dollárra esett a vállalatok által fizetett osztalék, ami 2012 óta a leggyengébb második negyedéves eredmény. A 22 százalékos, 108 milliárd dolláros visszaesés pedig a 2009-es pénzügyi világválság óta a legsúlyosabbnak számít.
Az összesen 337 milliárd dollárnyi vagyont kezelő pénzügyi szolgáltató szerint osztalékfizetés szempontjából az idei lehet a legrosszabb év a 2009-es pénzügyi világválság óta. Még a legoptimistább forgatókönyvük szerint is legalább 17 százalékkal, 1180 milliárd dollárra apadhat a befektetőknek kiutalt promt pénz összege, a legpesszimistábbak szerint pedig akár 23 százalékos visszaesés is bekövetkezhet, ami 1100 milliárd dolláros globális osztalékfizetést jelentene.
A befektetőknek minden régióban alacsonyabb kifizetéssel kellett beérniük a június végén zárult negyedévben, ez alól csupán Észak-Amerika volt kivétel, főként a kanadai cégek bizonyultak ellenállónak.
Világszerte azonban a társaságok 27 százaléka volt kénytelen visszavágni a részvényeseknek járó kifizetéseket a pandémia hatására drámaian romló üzleti környezetben.
A legsúlyosabban érintett Európában a tőzsdei cégek több mint fele kényszerült ugyanerre, az érintett vállalatok kétharmada ráadásul azonnal megszüntette az osztalékfizetést.
Az egyes szektorok között is jelentős különbséget mutat ki a londoni székhelyű alapkezelő elemzése. A bányászati és az olajcégek működését a nyersanyagárak meredek zuhanása sújtotta, a tartós fogyasztási cikkeket gyártókét az állami szinten elrendelt lezárások miatt kieső forgalom érintette negatívan, ami miatt lényegesen csökkenteniük kellett a kifizetéseiket. A bank- és a pénzügyi szektor európai szereplőinek az Európai Központi Bank által elrendelt osztalékfizetési moratórium miatt egyelőre fel is kellett hagyniuk az osztalékfizetéssel. Ezzel szemben a technológiai és távközlési, valamint az egészségügyi vállalkozások osztalékfizető képessége a pandémia ellenére sem romlott, sőt 1,8, illetve 0,1 százalékkal még nőtt is a visszaosztott pénz a két ágazatban.
A Janus Henderson tanulmánya szerint a második negyedévben a svájci élelmiszeripari óriás, a Nestlé bizonyult a legnagyobb osztalékfizetőnek, megelőzve a Rio Tinto brit bányásztársaságot és a legnagyobb kínai mobilszolgáltatónak számító China Mobile-t.
A válsághelyzetben a legbőkezűbb kifizetők között maradt a német Allianz és a francia Sanofi, az élmezőnybe első alkalommal verekedte be magát két amerikai technológiai góliát, a Microsoft és az Apple. A tíz legnagyobb osztalékfizető – az említettek mellett az AT&T, az Exxon Mobile és a Toyota – együttvéve 44,5 milliárd dollárt juttatott vissza a második negyedévben a részvényeseknek, a globálisan kifizetett osztalékból minden nyolcadik dollár az említett cégek befektetőinek számláira érkezett.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában is elolvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.