BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felfutás előtt a 3D-s nyomtatás

A 2010-es évek elején jelentős befektetői optimizmus alakult ki a 3D-s nyomtatással kapcsolatban.

A 2010-es évek elején jelentős befektetői optimizmus alakult ki a 3D-s nyomtatással kapcsolatban, ami a technológia hétköznapi – lakossági – használatának elterjedésén alapult.

Annak a hype-nak köszönhetően, hogy minden otthonban lesz 3D-s nyomtató, az iparág két legnagyobb szereplőjének (3D Systems és Stratasys) a részvényárfolyama 2014-ben elérte a mindenkori csúcsát. Jól jelzi a várakozások kudarcát, hogy a két vállalat értéke a tizedére esett vissza, és a piaci kapitalizációjuk jelenleg a 800–850 millió dolláros sávban mozog.

A 2018-ban 8,5 milliárd dollár nagyságú iparág közép- és hosszú távon azonban jelentősen profitálhat a koronavírus miatt átalakuló gyártási folyamatokból. Az ellátási láncok átalakulása, rövidülése és a helyi gyártási kapacitások felértékelődése következtében a Fortune Business Insights előrejelzése is óvatos lehet.

A koronavírus elterjedése előtt publikált elemzésük éves szinten 25 százalék feletti növekedést prognosztizált a szektorban, amely így 2026-ra meghaladhatja az 50 milliárd dollárt.

Fotó: Ronny Hartmann / AFP

A „just in time” felfogás a készletgazdálkodásban jelentős mértékben átalakulhat, és a 3D-s nyomtatás szélesebb körű elterjedése hozzájárulhat a sokszor földrészeken átívelő beszerzési folyamatok visszaszorulásához.

Az EY Europe Attractiveness Survey-t kitöltő vállalatvezetők válaszaiból is jól érzékelhető a koronavírus-járvány hatása, hiszen 77 százalékuk számít arra, hogy az additív gyártás, így a 3D-s nyomtatás terjedése is felgyorsul a közeljövőben.

A 3D-s nyomtatás legnagyobb előnye a hagyományos gyártási folyamatokkal szemben a gyorsaságon és a pontosságon túl a könnyű módosíthatóság, mindezek pedig az alap­jai a termékfejlesztés felgyorsításának és az egyedi, testre szabott termékek előállításának.

Jelenleg az ipari és egészségügyi alkalmazás a legelterjedtebb a 3D-s nyomtatás kapcsán, de az építőiparban is alapvető változást hozhat a technológia szélesebb körű felhasználása. A befektetők számára a PRNT ETF-en keresztül 2016 óta elérhetők a 3D-s nyomtatásban tevékenykedő legnagyobb vállalatok.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.