A koronavírus-járvány elleni védekezés elején, a veszélyhelyzet elrendelése után az elmúlt évtized egyik legnagyobb próbáját állta ki minden különösebb fennakadás nélkül a hazai bankrendszer – derül ki a jegybanki adatok elemzéséből. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái szerint
az idei első negyedévben a magyar bankkártya-tulajdonosok 1997,7 milliárd forintot vettek fel a készpénzkiadó (ATM) automatákból, ez a 2019. évinél 4,9 százalékkal több. Tették ezt úgy, hogy a 23,2 millió készpénzfelvételi tranzakció száma 6 százalékkal elmaradt a bázisértéktől.
Az egy pénzfelvételi tranzakcióra jutó átlagösszeg egy év alatt 11,7 százalékkal, mintegy 9000 forinttal ugrott meg, értéke negyedéves összevetésben 85 898 forint volt.
Az, hogy kevesebbszer több pénzt veszünk fel az ATM-készülékekből, sokéves trend, ám az első negyedévi ugrást ez nem magyarázza. Az ok a pénzintézetek szerint abban keresendő, hogy a kijárási korlátozás bevezetése után néhány napig nagyon sokan vettek fel készpénzt az automatákból.
Az ügyfelek nem tudták előzetesen felmérni, hogy a szigorítások nyomán vajon nyitva lesznek-e a bankfiókok, lesz-e fennakadás a banki szolgáltatásokban. Legalább hasonló súllyal esett a latba, hogy a március 15-i hosszú hétvégén, a veszélyhelyzet elrendelését követően hatalmas készletezés kezdődött a lakosság körében, amit sokan készpénzből akartak finanszírozni.
A Világgazdaságnak küldött tájékoztatásból kiderül, hogy a CIB Banknál a szóban forgó egy-két hetes periódusban igen nagy mértékben, 15–30 százalékkal növekedett a készpénzfelvételi tranzakciók száma és volumene. A K&H-nál 30 százalékot meghaladó volt az ATM-es készpénzfelvételek növekedése, az MKB Banknál az adott időszakban március első napjaihoz képest 50-60 százalékkal is emelkedett a napi érték.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.