A tegnapi kereskedésben is kötöttek üzletet az OTP-részvényekre 10 ezer forintnál alacsonyabb áron, mint ahogy kedden is több alkalommal, de legutóbb május végén tartózkodott ilyen nyomott szinten a bankpapír kurzusa. Az elmúlt napokban nem érkezett bejelentés sajátrészvény-vásárlásról sem, pedig idén már 70 milliárd forint értékű OTP-papírt vett meg a hitelintézet.
Nem tekinthető meglepőnek az OTP-részvény jelenlegi árazása,
a kurzus alapvetően együtt mozog az európai szektortársakéval, ahol a bankpapírok rendre alulteljesítők a vezető indexekhez képest – mondta a Világgazdaságnak Le Phuong Hai Thanh, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzési üzletágvezetője arra reagálva, hogy az elmúlt három hét alatt ezer forinttal csökkent az OTP árfolyama.
Ha eltekintünk a bankrészvények általános gyengélkedésétől, akkor egyértelműen negatív az OTP szemszögéből, hogy a csalódást keltő második negyedéves GDP-adat után felerősödtek a növekedési kilátásokkal kapcsolatos félelmek, de ide sorolható az alacsony hozamkörnyezet is
– mondta a Concorde szakértője.
A gyengülő deviza is negatívan hathat a magyar papírok megítélésére, annak ellenére, hogy az OTP-nél, a külföldi leánybankoknál ez a negyedév végi devizakonverzió miatt akár magasabb eredményben is lecsapódhat.
A szakértő hozzáfűzte, egyelőre csak találgatni lehet, hogy az OTP miért szünetelteti ideiglenesen a sajátrészvény-vásárlásokat, és miért állt le jó időre a vételekkel. A Concorde-nál úgy vélik, hogy minden kockázat ellenére a jelenlegi 10 ezer forintos árszintnél többet érnek az OTP-részvények. A célárunk 11 900 forint, ennek alapján lehet tere emelkedésnek, érdemes azonban figyelni a kockázatokra is – mondta Le Phuong Hai Thanh –, és valamennyire nyomás alatt tarthatja a bankpapír árfolyamát, hogy nem tudni, meghosszabbítják-e Magyarországon a hiteltörlesztési moratóriumot 2021-re.
Az erről szóló egyeztetések jelenleg is folynak a kormány és a bankszövetség között; a régió több országában történt már hosszabbítás, kétségtelen, hogy a moratóriumkonstrukciók alapvetően kevésbé kedveztek az ügyfeleknek, mint nálunk.
Horvátországban például a hiteltörlesztési moratórium április 1-jétől vehető igénybe,
a három hónapos felfüggesztési időszak lejártát követően pedig ugyanennyivel hosszabbítható meg. Jelenleg 56 ezer lakossági hitelszerződés érintett, összesen 42,5 ezer adós kérvényezte a könnyítést. Mint Zdenko Adrovic, a Horvát Bankszövetség elnöke kedden elmondta, 9,2 milliárd kuna (1 kuna = 47,40 forint) hitelállomány halasztott visszafizetését kérvényezték a háztartások, amelynek 85 százalékát jóvá is hagyták a bankok. A vállalati adósok pedig 25 milliárd kuna összegű hitel törlesztésének a felfüggesztését kérték. Összességében 1540 milliárd forintnak megfelelő adósság kerül vissza halasztva a bankok mérlegébe. Az elnök azt nyilatkozta, hogy a Covid-járvány nem lassította a hitelezés bővülését Horvátországban.
Harmadik a profitrangsorban az OTP
Az első fél évben az OTP Bank adózott eredménye Horvátországban 43 százalékos csökkenés után 9,9 milliárd forintnyi kuna volt. Ennek alapján a magyar nagybank ottani leánya sikeresebb hat hónapot zárt, mint a közvetlen versenytársak: a Horvát Nemzeti Bank friss jelentése szerint ugyanis az országban működő pénzintézetek profitja 47,8 százalékkal esett vissza. A húsz horvátországi hitelintézet közül 16 termelt nyereséget az első fél évben, az OTP horvát leánya volt a harmadik legnagyobb profitra képes bank a Zagrebacka és a Privredna után. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.