Augusztusban a tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként 132 milliárd forinttal, 2,1 azázalékkal nőtt a befektetési alapokban kezelt vagyon, a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) tagjai 6331 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban – közölte a szervezet.
A tőkeáramlások eredője 42 milliárd forint volt augusztusban, a legtöbb friss tőke a kötvény- és az ingatlanalapokba áramlott.
A kötvényalapoknál a tőkebeáramlás megközelítette a 19 milliárd forintot, ami a legmagasabb érték a kategóriák között. Ezen belül a rövid futamidejű kötvényalapokba 14,1 milliárd forint, a hosszú futamidejű kötvényalapokba 4,8 milliárd forint, a szabad futamidejű kötvényalapokba 0,1 milliárd forint érkezett.
A tőkebeáramlásnak és a hozamoknak köszönhetően a kötvényalapok vagyona 2,3 százalékkal nőtt, 1390,6 milliárd forintra.
Az ingatlanalapok esetében az idén nem tapasztalt mértékű, 17 milliárd forintos tőkebeáramlás volt látható augusztusban. A hozamok sem maradtak el, így a tőkeáramlás és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 2 százalékkal nőtt, elérve az 1542,9 milliárd forintot.
A vegyes alapokba 13,2 milliárd forintnyi friss befektetés érkezett. A kiegyensúlyozott vegyes alapok voltak a legnépszerűbbek.
A kedvezően alakuló hozamok miatt is az alapkategória vagyona 3,1 százalékkal, 1225,6 milliárd forintra nőtt.
A részvényalapoknál 9,2 milliárd forint tőkebeáramlást figyeltek meg.
Az árfolyamok növekedése miatt a hozamok kedvezően alakultak, így összességében a részvényalapok vagyona 6,9 százalékkal növekedett, ami a legmagasabb érték a kategóriák között a hónapban. A nettó eszközérték összege ezzel elérte a 476,4 milliárd forintot.
A pénzpiaci alapoknál 3 milliárd forintos tőkekiáramlás történt augusztusban. Ezen a hozamok sem tudtak jelentősen változtatni, ezért 3,9 százalékos vagyonvesztés következett be. Az eszközérték 58,1 milliárd forintra csökkent. Ezzel a pénzpiaci alapok a vagyont tekintve a legkisebb kategória lett.
A tőkevédett alapok esetében a tőkemozgások eredője mínusz 6,3 milliárd lett, ami két megszűnt alap számlájára írható. A vagyon nagysága 86,1 milliárd forintra, vagyis 7 százalékkal csökkent, ami a legnagyobb vagyonvesztés a kategóriák között.
Az abszolút hozamú alapoknál 1,6 milliárd forintos tőkekiáramlás történt, amit azonban a hozamok kompenzáltak, így a kategória vagyona 0,9 százalékos növekedéssel 744,9 milliárd forinton zárta a hónapot.
A származtatott alapoknál 6,5 milliárd forintos tőkekiáramlás történt, amit egy lejárt alap okozott. A hozamok ezt némileg tudták csak tompítani, így a vagyon 4,2 százalékkal csökkent, 133,9 milliárd forintra. Az árupiaci alapok tőkekiáramlása 0,7 milliárd forint volt, de a hozamoknak köszönhetően a vagyon 6,7 százalékkal nőtt augusztusban, 58,9 milliárd forintos eszközértékre. Az árupiaci alapok vagyona ezzel leelőzte a pénzpiaci alapokét.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében az elmúlt hónapban 2,7 milliárd forint tőkebevonás volt. A hozamok itt is kedvezően alakultak, a vagyon 1,1 százalékkal nőtt, 575,9 milliárd forintra.
A BAMOSZ 25 tagja összesen közel 9400 milliárd forint vagyont kezel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.