Vaskos mínuszokat gyűjtöttek össze idén a környező országok tőzsdeindexei. A koronavírus-járvány árnyékában a lengyel és a cseh tőzsde 21-22 százalékot esett, a hazai részvénykosár pedig még ennél is gyengébben teljesít 2020-ban, a vezető nyugati piacokhoz képest is tetemes lemaradást mutat a térség.
A régiós részvényindexekben túlsúlyosak a válságnak jobban kitett, hagyományos ciklikus szektorokat képviselő bankok és energiacégek, miközben relatíve kicsi a mostani viszonyok között is jól teljesítő technológiai papírok aránya
– mondta a Világgazdaságnak Le Phuong Hai Thanh, a Concorde elemzési üzletágának vezetője.
A térségbeli indexek alulteljesítése emellett részben annak is betudható, hogy térségünket most érte a járvány első igazán súlyos hulláma. A tavaszinál lényegesen magasabb fertőzésszám miatt fokozott figyelem irányul arra, hogy milyen korlátozások jönnek, és hogy mennyire fogja ez megviselni a régiós gazdaságokat, ezek a tényezők pedig nyomás alatt tartják az árakat – hangsúlyozta a szakértő.
Valamelyest ütésállóbbnak csak a román és a szlovén blue chip index bizonyult 10 százalék körüli eséssel. A Concorde elemzője szerint
a román tőzsde felülteljesítését az ősz eleji felminősítés szerencsés időzítése is indokolhatja, ami két oldalról is támogathatta a szomszédos tőkepiacot.
Egyfelől az igazán nagy európai benchmarkokban még nem szerepelnek román papírok, így a tavaszi passzív eladások sem érintették annyira, míg a Banca Transilvania őszi felvétele az FTSE feltörekvő piaci indexbe már megtámasztotta az árfolyamot. A bukaresti börze a jövőben még nagyobb likviditásra is számíthat, ha a legnagyobb, MSCI Emerging Markets indexbe is bekerülnek a román részvények.
A részvényindexek lejtmenete ellenére a környező országok piacain is találni olyan részvényeket, amelyek az év kezdete óta tetemes ralival rukkoltak elő. A térség abszolút bajnoka a zágrábi székhelyű Ingra. Az út-, gyár- és erőműépítéseket és ehhez hasonló stratégiai beruházásokat végző építőipari vállalat részvényeinek kurzusa több mint kétszeresére emelkedett idén. A magyarországi leányvállalattal is rendelkező Teraplast papírjainak tartásával pedig 80 százalékos hozamot érhettek el a befektetők, az építőipari alapanyagokat gyártó cég kurzusa júliusban kezdett raliba, azt követően, hogy vevőt talált acélüzletágára. Felfért a dobogóra a CIG Pannónia is, a hazai biztosítótársaság papírjaival júliusban indult meg a befektetői spekuláció, a nagytulajdonos Opus csoporttal való esetleges intenzívebb együttműködés miatt. A holding ugyan később kiszállt a CIG-ből, a biztosító kurzusa ezzel együtt is 72 százalékkal magasabban jár az év elejinél. Másfélszeresére hízott a Dino Polska élelmiszerlánc tőzsdei értékeltsége is, a meglehetősen szűk régiós technológiai szektort képviselő CD Projekt pedig harmadával került feljebb.
A hat régiós tőzsdeindexben szereplő 93 cég harmadának értékeltsége legalább az ötödével zsugorodott. A népes vert mezőnybe főként az olajipar – Lotos, Mol, PKN – és a bankszektor – mBank, Pekao, Erste, OTP – képviselői tartoznak.
Többéves távlatban ennek ellenére az egész térség tőkepiaci kilátásai kedvezők. A jelenlegi árazási szintek ugyanis nem mondhatók magasnak, egyes, egyébként tőkeerős bankok részvényei például a könyv szerinti értékük alatt forognak
– hangsúlyozta Le Phuong Hai Thanh.
A hosszabb távú optimizmus tehát indokolt lehet az elemző szerint, főleg, ha az EU-s segélycsomagot elfogadják, és a vakcinafejlesztések is eredménnyel járnak. A globális növekedés helyreállásával előbb-utóbb a régió kisebb, nyitott gazdaságai is emelkedő pályára kerülhetnek – tette hozzá az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.