A múlt heti meglepő magyar inflációs adat ismeretében érdemes figyelemmel kísérni, hogy a Magyar Nemzeti Bank az aukciókon milyen jelzéseket küld a piaci szereplőknek – vélik az OTP Bank elemzői. Szeptemberben 3,9 százalékról 3,4 százalékra csökkent az éves infláció a Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint, a meglepetést okozó adat alakulásában nagy szerepe volt a távközlési szolgáltatások, a lakásbérleti díjak, a belföldi üdülésárak, a feldolgozatlan élelmiszerek és az ingyenessé tett tankönyvek hatásának. Mindennek eredményeként szeptemberben az inflációs nyomás jelentősen alábbhagyott.
A következő hónapokban az infláció tovább csökkenhet, 2021 elejére kis időre 2 százalék alá is kerülhet, ami 2021-ben akár 3 százalék alatti éves átlagos inflációt eredményezhet
az OTP elemzői, Eppich Győző és Módos Dániel várakozása szerint.
Csütörtökön derül ki, hogy helyesnek bizonyul-e az elemzők prognózisa, és újra 0,75 százalékos kamatot fizet-e a jegybank az egyhetes betétekre, és az is, hogy az állampapír-vásárlások mellett elkötelezett marad-e a költségvetési hiány finanszírozásának elősegítése iránt. A forint árfolyama visszaerősödött a veszélyes szintekről, és a jegybank megnyugtatta a piacot azzal, hogy a múlt héten az alacsonyabb inflációs adatok ellenére az egyhetes betéti tenderen 0,75 százalékon hagyta a kamatot.
Izgalmasnak ígérkezik a hét az amerikai makroadatok terén is, hiszen az inflációs és a konjunktúraadatokkal teljesebb képet kaphatunk arról, hogy a kilábalás augusztusi lassulása után mi történt szeptemberben.
Kedden érkeznek az Egyesült Államok szeptemberi inflációs adatai, a várakozások szerint kismértékben emelkedhetett az előző hónapban az infláció és a maginfláció is. Főleg a vírus terjedésére érzékeny tételek inflációjának változását érdemes figyelni, hiszen ez megmutatja a gazdasági aktivitásra gyakorolt hatás mértékét. A mostani helyzetben a Fednek még egyáltalán nem kell aggódnia az infláció miatt, de az később újra előtérbe kerülhet, ha gyors kilábalás kezdődik a vakcina kifejlesztésével.
Számos amerikai konjunktúraadatot csütörtökön publikálnak. Az amerikai kiskereskedelem, az ipari termelés és a munkanélkülisegély-kérelmek adatai várhatóan stagnálást mutatnak. A kiskereskedelmi forgalomban a korlátozó intézkedések után erős felpattanást láthattunk, ez azonban augusztusra szinte teljesen megállt. A munkanélküli-segélyek és egyéb támogatások révén a kiskereskedelmi forgalom már így is 4,5 százalékkal meghaladta a járvány előtti, februári szintet. Ezzel ellentétben az ipari termelés továbbra is jócskán, 7,3 százalékkal elmarad a februáritól, augusztusban ráadásul itt is számottevő lassulás figyelhető meg. Fontos kérdés, hogy szeptemberben mekkora lehetett a javulás a fertőzések továbbra is magas esetszáma mellett.
A munkanélkülisegély-kérelmek adata azért fontos, mert az utóbbi hetek tapasztalatai szerint a korábbi csökkenés után viszonylag magasan – 800 és 900 ezer között – ragadt a heti új kérelmek száma, vagyis a munkanélküliségi ráta csökkenése drasztikusan lelassulhat, akár stagnálásba fordulhat.
A hét végén érdemes figyelni a beérkező New York Fed feldolgozóipari indexét és a michigani fogyasztói bizalmi indexet is – véli Módos Dániel, az OTP elemzője –, mivel ezek előrevetítik a következő hónapok gazdasági folyamatait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.