BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hadilábon áll a tőzsdézéssel a lakosság

A töretlen kötvényvásárlási kedv révén tovább gyarapodott a háztartások értékpapírvagyona szeptemberben. Az alapkezelőknél elhelyezett tőkéjük szépen fialt, a részvénypiacon azonban ezúttal sem termett sok babér számukra.

Bő 183 milliárd forinttal gyarapították értékpapírvagyonukat a háztartások szeptemberben, és 1,4 százalékos bővülés után már 13 195 milliárd forint befektetéssel rendelkeznek

– derül ki a Magyar Nemzeti Bank friss statisztikájából. Az újabb csúcs döntően a kitartó megtakarítási kedvnek köszönhető, a 177 milliárd forintos új lekötéshez az ősz elején szűkmarkú hozamok mindössze hatmilliárdot tettek hozzá.

A kedvenc megtakarítási termék továbbra is az állampapír, amelyből közel 128 milliárd forintért vásárolt a lakosság. A MÁP Plusz töretlen népszerűségét jelzi, hogy a forintalapú, hosszú lejáratú kötvényekből

176 milliárd forint értékben táraztak be, az egy évnél rövidebb lejáratú forintos papírokból 44, a devizában denomináltakból pedig 8 milliárd forintot váltottak vissza.

Szeptember végén ezzel már 8734 milliárd forinttal járult hozzá a lakosság az államadósság finanszírozásához. Idén 688 milliárd forintért vásárolt állampapírt a lakosság, a felhalmozott kamatok ez idő alatt 18 milliárd forinttal gazdagították a kockázatkerülő kisbefektetőket.

Szintén növelték kitettségüket a befektetési jegyekből és a tőzsdei részvényekből is.

Az alapkezelőkre ezúttal 27,1 milliárd forintot bíztak a háztartások, bizalmukra pedig rá is szolgáltak a portfóliómenedzserek, akik közel 25 milliárd forint hozamot szállítottak ügyfeleiknek.

A befektetési alapokban lévő lakossági vagyon mindezek eredőjeként 1,4 százalékkal, 3725 milliárd forintra nőtt, megközelítve a februári tőkepiaci pánikot megelőző szinteket.

Fotó: Móricz-Sabján Simon

Az idén továbbra is adósok még a pozitív teljesítménnyel a profi befektetők, akiknek a hektikusan mozgó, összesen hatmilliárd forintos lakossági tőkebevonás mellett 78 milliárd forint veszteségük volt január és szeptember között.

Az ősz eleji részvénypiaci korrekció újra meghozta a kisbefektetők étvágyát a tőzsdézéshez is, az augusztusi ötmilliárd forint ötszörösét fordították részvényvásárlásra. A parkettre lépést azonban ezúttal sem időzítették jól, az elhelyezett friss tőkét ugyanis teljes mértékben elvitte a 27 milliárd forintos árfolyamveszteség. Kilenc hónap alatt csaknem 183 milliárd forintot vittek tőzsdére a háztartások, ezalatt viszont 214 milliárd forintot buktak, idei teljesítményük így tetemes, mintegy 30 milliárdos veszteséget mutat.

Az MNB ugyancsak tegnap közölt adatai szerint

a tartós befektetési számlákon (TBSZ) tartott vagyon 1,2 százalékkal 2809 milliárd forintra hízott, a befektetők 1308 új, öt év után adómentességet kínáló konstrukciót nyitottak szeptemberben, számuk átlépte a 288,5 ezret.

A nyugdíj-előtakarékossági számlák (NYESZ) közül újabb 234-et szüntettek meg a megtakarítók, a 100 328 ügyfélszámlán lévő 416 milliárd forintos vagyon érdemben nem nőtt az előző hónaphoz képest. Az év első kilenc hónapjában közel 7500 TBSZ-t nyitottak a befektetők, az ezeken lévő megtakarítások összege 93 milliárd forinttal, vagyis 3,4 százalékkal gyarapodott. A NYESZ-számlák összvagyona ezzel szemben 50 milliárd forinttal, azaz csaknem 11 százalékkal apadt az év eleje óta, miközben 4354 ilyen megtakarítási számla szűnt meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.