Az idei első kilenc hónapban 12 milliárdos adózás utáni nyereséget ért el az Erste Bank, egy évvel ezelőtt ugyanakkor még 41, 8 milliárdot termelt a profitgyár.
A banknak sikerült szinten tartania működési bevételeit, miközben – egyebek mellett a járványhelyzethez igazodás okán megkövetelt és egyéb beruházások és az amortizáció miatt – a működési kiadások 6,4 százalékkal nőttek. A fentiek ellenére a bank költség/bevétel mutatója továbbra is nagyon jónak mondható 50,2 százalékos.
A fizetési moratórium, a Babaváró hitel és az NHP Hajrá hatására 13 százalékkal nőtt a hitelállomány az előző év azonos időszakához képest, meghaladva az 1770 milliárd forintot. A betétoldalon ennél markánsabb, 21,9 százalékos volt a kilenchavi bővülés éves összevetésben,
az Erste ügyfelei 2486 milliárd forintot tartottak valamilyen formában a banknál.
Jelasity Radovan, a pénzintézet elnök-vezérigazgatója ezt részben a moratórium, részben a visszafogott fogyasztás hatásával magyarázta. A társaság hitel/betét mutatója immár 70 százalék alá csúszott. A moratórium ott is utolérhető, hogy a nemfizető adósok rátája éves összevetésben csak árnyalatnyit – 2,5-ről 2,6 százalékra – romlott. Ennek ellenére a bank továbbra is konzervatív, az év első kilenc hónapjában 20,6 milliárd forint céltartalékot képzett már. Az év végéig az elnök-vezérigazgató szavai szerint már nem számítanak jelentős kockázati költségre, már csak azért is, mert a moratórium kezdete óta folyósított (védelem alá nem helyezhető) kihelyezések minősége kiváló.
A lakossági hitelek terén is a koronavírus járvány ellenére az Erste szeptember végére meghaladta a 2019-es 200 milliárdos kihelyezést, a 207 milliárdból 73 milliárd forint Babaváró hitel
– mondta el Harmati László vezérigazgató-helyettes. Szavai szerint a Babaváró hitelt felvevők ötöde-hatoda felvesz más hitelt is – a Világgazdaság kérdésére úgy vélekedett, hogy a lakásfelújítási támogatás esetében hasonló mértékkel elégedettek lennének. Az újonnan bejelentett családtámogatásokat az Ersténel kontraciklikusnak tarják, amelyek segítik a hitelezést is.
Ha nem lenne Babaváró, akkor a lakáshitel piac bőven 100 milliárd fölötti csúcsot ért volna el a szeptemberi 91 milliárd helyett
– vélekedett Harmati, elismerve ugyanakkor, hogy a nagyon sok hitelfelvételt előrehoz a termék.
A személyi hitelek terén az Erste a 40 százalékos piaci visszaeséssel hasonlatos, 34 százalékos volt, ugyanakkor a nyár végén, szeptemberben kedvező volt, kismértékű visszapattanást éreznek- A mikrovállalati ügyfeleknél az új folyósítás 46 százalékkal esett vissza ugyanakkor. A szegmensben a válság idején sem változott szignifikánsan az egy cégre jutó számlaforgalom. Ebben az látszik, hogy hatnak az állami programok és jó a cégek alkalmazkodása is.
A leállás utáni visszapattanás és az így megnövekedett fogyasztás miatt a lakossági betétállományban a II. negyedévi 13 százalékos növekedést a III. negyedévben 1 százalékos növekedés követte. Az Ersténél a megtakarítások 60 százaléka értékpapír, s csak kisebbik része klasszikus betét – ebben az elmúlt időszakban sincs változás.
Az Erste felmérése szerint az ügyfelek megtakarítási hajlandósága erősödött a válság nyomán – a példában szereplő 200 ezer forintos extra bevételből a tavalyi 120 ezer forint helyett 143 ezer forintot tesznek félre, és szignifikánsan 34-ről 26 százalékra csökkent azok aránya, akik egyáltalán nem gondolkodnak megtakarításban az extra bevételek esetén sem. A lakosság bankkártya használati szokásaiban ugyanakkor a fogyasztási elbizonytalanodás érezhető:
az év eleji és nyári dinamikus felfutás után a kártyás költések értéke most belesimul a 2019. évi adatsorba.
A vállalati hitelállomány 8 százalékkal 789 milliárd forintra nőtt, ám az új kihelyezések 39 százalékkal csökkentek. Ezen belül a kkv-hitelállomány 10, a nagyvállalati és önkormányzati hitelek 18 százalékkal csökkentek. Ami ugyanakkor a vállalati hitelezést igazából lehúzta, az az, hogy a kereskedelmi ingatlanok új finanszírozása terén drasztikusan, 70 százalékkal csökkentek az új ügyletek. A betétállományon belül egyelőre nem érzékelhető a lakossági oldalon látható őszi megtorpanás, folyamatosan növekednek a vállalati számlákon őrzött összegek.
Kérdésre Harmati László elmondta, a moratórium lejárta előtt a jogszabálynak megfelelő módon lehetőség szerint elektronikusan keresik meg az ügyfeleket, hogy tájékoztassák őket a moratórium hosszabbítás – részleteiben még nem teljesen ismert – részleteiről, illetve információkat kérjenek tőlük arról, hogy megfelelnek-e a prolongálás feltételeinek. Ugyancsak ezen tájékoztatás keretében kapnak majd információt a védőernyő alól kikerülők arról, hogy miként változik majd az ő törlesztésük januártól, amikortól visszakerülnek a törlesztési szakaszba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.