Nagyon jól indult a 2 millió új részvénnyel, a vállalat 10 százalékával parkettre vezetett Airbnb tőzsdei pályafutása.
A rövid távú szálláskiadó platformot üzemeltető cég, a sharing economy egyik legismertebb képviselője, 68 dolláros IPO-val debütált. És már az első kereskedési napon 144 és 165 dollár között mozgott a jegyzés, majd végül 146 dolláron zárt a kurzus. Ám már a második napon megtorpant az emelkedés, s a lecsorgást csak a hétvége állította meg. Aztán a hét elején már trendszerű esés rajzolódott ki a grafikonon. Hétfőn előbb 127 dollárig szánkázott a kurzus, majd a 130 dolláros szintbe kapaszkodott.
Semmi sem véletlen a tőzsdén. Ezúttal a Gordon Haskett Research elemzői állnak a háttérben, akik alulsúlyozásra ajánlották az Airbnb részvényeit. Ráadásul, a korábbi vételről két szintet rontottak az értékelésen. Mondván, a frissen tőzsdére vitt cég árfolyama már jelentős mértékben emelkedett és az új befektetők nagy hányada szerintük a rövid távú profitrealizálásban gondolkozik.
Csak tegnap 6,6 százalékot esett az árfolyam a negatív véleményre.
A Haskett független tanácsadó cég véleménye azért ronthatott sokat az Airbnb megítélésén, mert nem valami felhőkarcolóba zárt matekzseni elemző csapatról van szó. Már a lelkesült IPO-hangulat is arra utalt, hogy a fiatalos Robinhood platform 13 millió felhasználója, a mostani válság, fundamentumokkal mit sem törődő, TikTok és Youtube függő kisbefektetői rétege szereti az Airbnb részvényt. Ők olyan szaktekintélyek véleményével sem foglalkoztak, mint Aswath Damodaran, a vállalatértékelés New York-i professzora,
aki évtizedes horizonton vizsgálva a kilátásokat 55 dolláros fair értéket fogalmaztak meg, s szerinte már a kibocsátás is túlárazott volt.
Ezzel szemben a Haskett még étterem értékelésekkel is foglalkozik, „Buli specialistákat” is foglalkoztat. Vagyis kimondottan érzékeny húrokat tudott megpendíteni az Airbnb piacán.
Sok múlhat a mai kereskedésen, hiszen ilyenkor elszánt rögbi csapatokként feszülnek egymásnak az eladók és a vevők.
Arról sem szabad elfeledkezni, hogy az Airbnb nem valami nagy játszma a világ legnagyobb kaszinójában, a tőzsdén. Ha a 3,5 milliárd dolláros kibocsátást, s az első napon 7,6 milliárdosra dagadt, majd tegnap 6,7 milliárdosra töppedt tőke gombócot nézzük, akkor ennyivel simán megbirkózhatnak a Robinhood lelkes „szegénylegényei”. Meghagyva a fundamentális kereskedést az intézményi befektetők manhattani nagyágyúinak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.