A hitelt törlesztő adósok nagy többségének nincsen teendője a hiteltörlesztési moratórium június végéig tartó meghosszabbítása kapcsán – derül ki a hitelintézetek honlapjain található tájékoztatókból, amelyeket az új szabályok decemberi bejelentése után tettek közzé.
Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter korábbi tájékoztatása szerint 2,6 millió család jogosult a fizetési haladékra, és 56 százalékuk, majdnem 1,5 millió család igénybe is veszi a moratóriumot. Ez a teljes érintett hitelállomány (6500 milliárd forint) több mint 54 százalékára, 3600 milliárd forintra vonatkozik. A vállalkozások közül 987 ezer jogosult a hiteltörlesztési moratóriumra, 48,5 százalékuk élt is a lehetőséggel. A teljes vállalkozói hitelállomány (10 300 milliárd forint) 41,7 százalékára (4300 milliárd forint) áll fenn a moratórium.
Az persze csak az előttünk álló hetekben derül majd ki, hogy az arra jogosultak mekkora hányada él ténylegesen is a féléves hosszabbítás lehetőségével (vagy veszi igénybe újonnan a könnyítést), és mennyien lesznek azok, akik ezentúl már törleszteni kívánják a hitelüket. Mindenesetre azoknál, akiknek nem okoz gondot, hogy tovább fizessék a kölcsönüket, érdemesebbnek tűnik ezt a megoldást választani, hiszen egyrészt csökken a tartozásuk, másrészt elkerülhetik a futamidő további meghosszabbodását.
Erre utalt korábbi nyilatkozatában Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára is: a szervezet azt javasolja, hogy akiknek a koronavírus-veszélyhelyzet miatt jövedelemkiesésük van, és a hiteltörlesztési terhek megfizetése nehézséget okoz, azok feltétlenül éljenek a moratórium lehetőségével. Azokat pedig, akik nem esnek bele ebbe a rászorultsági csoportba, arra kérik, hogy gondolják végig, és vessék össze a moratóriumban maradás és a törlesztés folytatásának lehetőségeit.
Gion Gábor, pénzügyekért felelős államtitkár is beszélt a hosszabbítás részleteiről a Pénzügyminisztérium hétfői videójában:
https://www.facebook.com/penzugyminiszterium.official/videos/152991579679070/
Az egyes lakossági hiteltípusoknál eltérően alakulnak az arányok a hiteltörlesztési moratórium igénybevétele kapcsán – áll a Magyar Nemzeti Bank novemberben megjelent Pénzügyi stabilitási jelentésében. A júniusi állapotokat tükröző, banki adatszolgáltatásokon alapuló statisztika szerint a moratórium a személyi kölcsönöknél a legjellemzőbb, a júniusi állomány több mint 70 százaléka volt érintett. A babaváró hitelek ugyancsak nagy részénél, 65 százalékánál függesztették fel a törlesztést, ehhez azonban a gyermekvállalással kapcsolatos moratórium is hozzájárul. A jelzáloghitelek részvétele valamivel mérsékeltebb: a lakáscélú kölcsönöknél 45, a szabad felhasználásúaknál pedig 53 százalék az arány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.