Megszakadt az elmúlt évekre jellemző emelkedő trend a hitelintézeti szektorban foglalkoztatott alkalmazottak számában. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikái szerint 2020 negyedik negyedévében átlagosan 38 609 alkalmazott dolgozott a magyarországi bankoknál, ami több mint ezerrel – 2,7 százalékkal – kevesebb az egy évvel korábbinál. A létszám csökkenésének voltak előjelei, hiszen már a 2019-es évet is inkább a stagnálás, mint a növekedés jellemezte, miközben a koronavírus-járványból eredő gazdasági visszaesésnek is lehettek hatásai a banki munkaerőpiacon.
Az álláspiaci kínálat változatlanul igen gazdag a hitelintézeti szektorban.
A Világgazdaság által összegyűjtött adatok szerint tegnap a kilenc, eszközállománya alapján legnagyobb magyarországi szolgáltató összesen 1039 betöltésre váró pozíciót hirdetett a weblapjain.
A legtöbb élő ajánlatot a Takarékbank mondhatja magáénak, miután a honlapján tegnap 208 pozíció szerepelt, de további három szereplő – az OTP Bank, a Raiffeisen Bank és az UniCredit Bank – meghirdetett álláshelyeinek száma is meghaladta a százat.
Azoknak, akik a bankszektorban helyezkednének el, változatlanul Budapesten van erre a legnagyobb esélyük: a lapunk által talált pozíciók 62,4 százalékánál jelölték meg a fővárost a munkavégzés helyeként. A fiókhálózati, értékesítési pozíciók aránya is magas, nagyjából 25 százalékos a hirdetésekben, de csaknem 150 embert kerestek a szolgáltatók az informatikai területre is.
Gyakornokokat, pályakezdőket szinte minden területen felvennének, ilyen pozícióból 76 található a legnagyobb szereplőknél.
Fontos megjegyezni, hogy több szolgáltató a meghirdetett gyakornoki pozícióktól függetlenül is működtet programokat gyakornokok, illetve a még tanulmányaikat végző hallgatók számára.)
A banki álláspiac jövőbeni alakulása szempontjából mindenképp biztató, hogy az idei év kapcsán ha óvatosan is, de optimisták a hazai bankok.
Az MNB által elvégzett legfrissebb banki konjunktúrafelmérés szerint a bankrendszer összességében a konjunktúra kismértékű romlását tapasztalta 2020 második felében. A bankok válaszai szerint a romlás irányába mutatott a makrogazdasági környezet és az ügyfélkockázatok alakulása, valamint a jövedelmezőség romlása.
A javulás irányába hatott ezzel szemben az élénk piaci verseny és a kereslet, valamint a források elérhetősége.
Előretekintve 2021 első fél évére – derül ki a jegybank felméréséből –, markáns javulást várnak a bankok, amit a pozitív gazdasági kilátások indokolhatnak. A pénzügyi szolgáltatók különösen a lakossági szegmensben várnak keresletbővülést, ami összhangban áll a családtámogatási intézkedések kibővítésével, amelyek várhatóan növelik a lakáspiaci keresletet és ezen keresztül a hitelkeresletet is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.